Bugun...Başkan Ayık: “6284 numaralı yasa cinnet ve cinayete sebep oluyor” dedi.

Başkan Ayık: “6284 numaralı yasa cinnet ve cinayete sebep oluyor” dedi. Türkiye Aile Meclisi Diyarbakır İl başkanlığından 6284 numaralı yasa ile ilgili basın açıklamasıdır.

facebook-paylas
Güncelleme: 18-01-2021 19:48:23 Tarih: 18-01-2021 17:12

Başkan Ayık: “6284 numaralı yasa cinnet ve cinayete sebep oluyor” dedi.

Başkan Ayık: “6284 numaralı yasa cinnet ve cinayete sebep oluyor” dedi.

Türkiye Aile Meclisi Diyarbakır İl başkanlığından 6284 numaralı yasa ile ilgili basın açıklamasıdır.

Basın aracılığı ile kamuoyu huzurunda TBMM’nin dikkatine diyoruz.

1-6284 Numaralı yasa İstanbul sözleşmesinin yargıya uyarlanması olması hasebiyle, bu milleti küçük düşürme faaliyetidir. Bir millet toplumsal hayatına huzur getirecek değerlerden, birikimden, ilimden mahrum olup uluslararası akıldan faydalanıyor anlamı çıkar. Bu insanımıza hakarettir.

2-6284 numaralı yasada şiddetİ; psikolojik, ekonomik, cinsel ve fiziksel olarak sınıflandırmış, bu şiddeti çağrıştıracak her türlü tutum ve davranış ifadesiyle şiddet kavramı sulandırılıştır. Sınırı/kapsamı belli değildir, bir ters bakış, yüz ekşitmesi, ses tonu dahi şiddet sayılabilmektedir. Bu da hukuki açıdan sorun oluşturmaktadır.

3-“Kadının tek taraflı beyanı esastır” ifadesi yargısal açıdan bir felakettir. Erkeği yok saymaktır, Kur’anın beyanına meydan okumaktır. Hem beşeri hem ilahi hukukta müddea ve müddea aleyhinin ifadesine başvurmak esastır. Bu evrensel hukuki kural çiğnenmektedir. Kanun koyucu ve uygulayıcı açısından ciddi bir soruna sebebiyet vermektedir.

4-15 gün, 3 ay, 6 ay erkeğin evden uzaklaştırılma kararları aileyi dağıtmak için işin tuzu biberi olup, karı koca arasını iyice açmaktadır. Erkeğin insan olarak onurunu kırmaya sebep oluşturmaktadır. Hatta bazı durumlarda cinnet ve cinayetlere dahi neden olmaktadır.

5-Velayetin anneye ağırlıklı olarak verilmesinde de sıkıntı var, çocuğun icra ile babaya gösterilmesi de ciddi bir sorun oluşturmakta ve yine İlahi Öğretiye ters bir durum oluşturulmaktadır.

Hasılı kelam;

İstanbul sözleşmesinin tamamen reddi sağlanmalı, 6284 numaralı yasanın ıslahı da bir an evvel gerçekleştirilmelidir.

a) İhbarda bulunan kadına, mukaddesatı üzerinde yemin içirilmeli, ihbar asılsız olduğu takdirde kadın cezalandırılmalıdır.

b) Erkeğe ilk etapta maksimum 7 gün uzaklaştırma verilmeli ve bu süre içinde erkeğin ifadesi alınmalıdır.

c) Kalacağı yeri olmadığını söyleyen erkeğe muhakkak kalabileceği bir adres gösterilmelidir.

Böyle bir düzenleme bir derece toplumsal huzurumuza nefes aldırabilir diyor, Meclisi göreve davet ediyoruz.

Grubu, ya da partisi adına vekili mecliste olan tüm genel başkanlarına ve vekillerine sesleniyoruz. Bu zulme karşı sessiz kalmayın!

Bir tavsiyemiz de kamuoyuna, “ey erkekler! Allah’ın size emaneti olan kadınlara saygı duyun, onların haklarına riayet edin. Ey kadınlar helal edindiğiniz kocalarınızın hal ve davranışlarına bahane arayıp ailenizin huzurunu kaçırmayın, hayırlı evlatlar yetiştirin ki hayata huzur ve bereket gelsin” diyoruz.

Tüm ilgililere duyurulur.

Zeki Ayık

Türkiye Aile Meclisi Diyarbakır İl Başkanı

 

 
Kaynak: Türkiye Aile Meclisi basın

Editör: Eyüphan Kaya

Bu haber 89 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberler Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI