Bugun...


Ahmet Yoldaş Aile Danışmanı

facebook-paylas
EY ÖLMEK İÇİN SIRASINI BEKLEYENLER.!
Tarih: 21-02-2021 14:34:00 Güncelleme: 21-02-2021 14:39:00


Koronaya yakalanmamak için elinden gelen bütün tedbirleri alan, bunun için hayatın birçok normalinden vaz geçen, bu vesileyle hayatı helal yaşamaya çalışan kardeşim. Haklısın dikkatte etmeliyiz. Ama Vallahi ölüme çare yok. Ölme kuyruğunda daha doğarken sıraya girmiş ve sıramızı beklemekteyiz.

Ey ölmek için sırada bekleyenler, acele etmeyiniz ve tedirgin de olmayınız. Mutlaka ama mutlaka sıra size de gelecektir. Bakınız, okuyunuz İlahi mektubumuz Kur’an-i Kerimde Rabbimiz Allah (cc) şöyle buyuruyor.

"Her nefis/can ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz." (Ankebût, 57)

"Her canlı ölümü tadacaktır. Kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konulursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise, aldatma metaından başka bir şey değildir." (Âli İmran, 185)

Herkes ölecektir. Her kese sıra gelecektir "Her nefis/can ölümü tadacaktır.” Her nefis bu şerbeti tadacak ve bu hayattan ayrılacaktır. Bu şerbeti ve elden ele dolaşan bu kadehi içmede insanlar arasında bir fark da yoktur. Salihler de bozguncularda ölecek, zenginlerde fakirlerdeölecek, sağlıklılarda hastalarda ölecek cesurlarda korkaklarda zamanı gel dimi herkes ama herkes ölecektir.Fark Sonuçta varılacak yerde vardır.Fark hesap sonunda ya mükafat olan cennet veya ceza sonucu olan cehennem.

Peygamber efendimiz de "Lezzetleri yok eden ölümü çok anın."Diye emir buyurmaktadır. Çünkü ölümü anmak, ölümü hatırlamak kendini sevmek asıl ikametgâhına hazırlık yapmak demektir. Aile ferlerini sevmek ve onların iki dünyada da rahat etmelerini sağlamak için çalışmak demektir. Bütün canlıların başta insanlar olmak üzere her kesin hakkına hukukuna riayet etmek demektir.

Peygamberimize soruldu: “Mü’minlerinen akıllısı kimdir?”  Peygamberimiz: “Ölümü en çok hatırlayan ve ölümden sonra en iyi hazırlığı yapandır. İşte bunlar en akıllı kimselerdir.”buyurdular.

"Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; burçlarda, sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile!”  (Nisa, 78)

Evet, nerde olursanız, nasıl korunursanız, hangi imkânlarda olursanız olunuz ölüm muhakkak size ulaşacaktır. O zaman müslüman olarak, mükâfatı hak ederek Allahın emirlerini emrettiği gibi yaşayarak ölün.

"Ey iman edenler! Allah'tan, O'na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." (Âli İmran, 102)

Allah'tan nasıl korkmak gerekiyorsa öyle korkun.Hiçbir sınırlama getirmeksizin kalbi ve akli düşünebildiği ve yapabildiği kadar bu hedefe ulaşmak için çabalamaya sevk etmektir.

Ölüm ise insanın ne zaman geleceğini bilmediği bir gaybtır. Ruhun bedenle ilişkisinin kesildiği an. Hareket saatinin belli olmadığı, tek yönlü gidişin adı. O halde müslüman olarak ölmek isteyen, o andan itibaren ve her demmüslüman olarak kalmalıdır. Burada takvadan hemen sonra zikredilen İslâm, geniş anlamıyla teslimiyet; yani Allah'a teslim olup, O'na itaat etmek ve O'nun metoduna uymak suretiyle O'nun kitabı ile hükmolunmaya çalışmaktır.

“Birinize ölüm gelip de: "Rabbim beni yakın bir süreye kadar ertelesen de sadaka versem, İyilerden olsam " diyeceği zaman gelmezden önce, size verdiğimiz rızklardan infak edin.Allah, yaşama süresi dolduğu zaman hiçbir canı ertelemez. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”Münafikun 10-11

Rızkı, malı ve zamanı veren Allah, ver. İnfak et. Diyende Allah. Daha ne bekliyorsun?

"De ki: 'Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm; hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana öyle emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim." (Enam, 162–163)

Bu ilahi çerçeveye girmelisin. Kalpteki her çarpıntıda, hayattaki her harekette, namazda, ibadette, hayatta, ölümde, kulluk davranışlarında, pratik hayatta, ölümde ve onun ötesinde eksiksiz bir şekilde Allah için her şeyden soyutlanmalısın.

Ey ölmek için sırasını bekleyen insan, değerli kardeşim iş böyle iken, hayat sermayemiz olan zamanı boşa harcamamalısın.

Nefsine, aile fertlerine ve beraber yaşadığın her kese, her şeye karşı edebini korumalısın.

Sevgi ve saygıda, hak ve hukuka riayet etmede, çalışma ve fedakârlıkta gayretli olmalısın.

Dünya ve içindekilerinin sıkıntılarına karşı sabrı ve sebatı kuşanmada geri kalmamalısın.

Sabır ışıktır. Sabır mutluluktur. Sabır başarıdır. Sabırla ölümden sonraki hayat için hazırlık yapmalısın.

Önderimiz, örneğimiz sevgili Peygamberimiz (S:A:V) ne güzel buyuruyor.

“Ey insanlar! Ölmezden önce Allah’a tövbe edin. (Musibet, hastalık, yaşlılık gibi)             Ağır meşguliyetlere düşmezden önce salih ameller işlemede acele edin. Çok zikir ederek, gizli ve açık çok sadaka vererek Allah’a karşı üzerinizdeki borcu ödeyin ki bol rızka, ilâhî yardım ve zafere, halinizin ıslahına mazhar olasınız”

ÖLÜMÜ UNUTMAYALIM. ÖLÜM UZAK DEĞİL.! HEPİMİZ ÖLECEK  YAŞTAYIZ Ahmet YOLDAŞ

 Bu yazı 89 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI