Bugun...


Ahmet Yoldaş Aile Danışmanı

facebook-paylas
GÜNÜMÜZDE DAVET
Tarih: 25-04-2021 12:06:00 Güncelleme: 25-04-2021 12:06:00


Önce davet ve davetçi: Davet, yeryüzünün en şerefli ve en kıymetli vazifesidir. Peygamberlerin gönderiliş gayesidir. Davet varlık sebebimizdir. Sevdamızdır. Leyla'mızdır. Davet dün vardı. Bugün var. Yarında olacaktır. Hayat devam ettiği müddetçe de devam edecektir. Davet peygamberlerin bir özelliği, müminlerinde görevidir. En büyük davetçi Allah’tır. Her peygamber birer davetçidir. İlk peygamber ve ilk davetçi Hz Âdemdir. 

İnsanları Allah'a çağıran, iyi iş yapan ve "Ben Müslümanlardanım " diyenden daha güzel sözlü kim olabilir? Fussilet 33 
Mümin, bu ilahi fermanın kapsadığı alanın içine girmek isteyen kişidir. Güzel sözlü olmak onun hedefidir. Bunun içinde davetçi olmak onun arzusu içindedir. Biliyor ki, davetçi olmak dünyanın en hayırlı insanı olmak demektir.
Davetçi dünyanın en hayırlı insanıdır. “Siz insanlar için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten sakındırır ve Allah'a inanırsınız.” Ali İmran 110 
En hayırlı insanın en hayırlı iki özelliği iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmaktır. Bugün bu iki özelliği önce nefsinde yaşayan sonrada emreden,  tebliğ eden insanlara ne de çok ihtiyaç vardır. İşte bu konuda yarışmak vardır. Nefret ettirmeden sevdirerek, zorlaştırmadan kolaylaştırarak, ihlasla ve hikmetle bu mubarek işi yapmak ne güzeldir.   
Davetçi; nefsini malını ve bütün hayatını Allah’a adayan kişidir. Onun gayesi Allah ve hedefi, Allah rızasıdır. Mümin çok iyi bilir ki, İyiliğe emir ve kötülükten sakındırmakta Allah’ın rızası vardır. Bunun için davetçilerin hayatında ilim, ihlâs, amel, gayret ve fedakârlık vardır. Sevgi vardır. Yaptıklarını sevgiyle ve kulluk bilinciyle yapmaktadır. Takva onun için en iyi hazırlık ve en iyi taktiktir.
Davetçi önderdir. Liderdir. Ve kurtarıcı konumundadır. Her konuda başvurulacak makamdır. Onun düşüncesi ümmettir. Ümmetin sorunu onun sorunudur. O en zor dönemlerde halkın teselli kaynağıdır. Halkın tercümanı ve başvurulacak avukatlarıdır. İnsanlar bilir ve görür ki, O Allah’tan başkasından korkmaz. Kınayanın kınamasından çekinmez. O bir kahramandır. O hakkı söylemenin ecelini yaklaştırmayacağını, rızkını azaltmayacağını bilir.
Davetçi, İhlas, ihsan, infak, iffet ve izzet sahibidir. Kimseye el açmaz. Mütevazı ve sade bir hayatı tercih eder. O hep ümit ve müjde verir. İstikbal vaat eder. Esenlik elçisidir. Tek başına kaldığı zaman tefekkürle, tezekkürle, teheccütle,  tilavetle, halkın içinde Rabbinin mesajlarını yaymakla meşguldür. Mihrapta imam, meydanda komutandır. Okulda öğretmen, minberde hatiptir. Ticarette güvenilir tüccar, hukukta adaleti savunan avukattır. Akrabalar arasında iyi, bilgili, kollayan, seven, değer veren, kiymet bilen, komşulukta güvenilen, emin bir insandır.
Müminin insanlara verdiği hediyelerin başında davet gelir. Davet en güzel hediyelerimizdendir. Davet müminin hediyesidir.
Davet derdimizdir. Derdimizin ilacıdır. Şifasıdır. Mümin daveti sever, kollar ve yaşar. Buraya kadar anlatılanlar anlaşılıp yaşanırsa günümüzde davet ama nasılın cevabınıda hayatında yaşayarak vermiş olacaktır. 
Mümin, görüntüsüyle, konuşmasıyla, çalışmasıyla, ticaretiyle, ahlakıyla, edebiyle, muamelatıyla davet eder. Etmelidir. Akrabalığıyla, komşuluğuyla davet eder. Etmelidir. Sevgisinde, düşmanlığında hep davet vardır. Aldığında verdiğinde davet vardır. Çünkü o daveti kulluk bilinciyle yapmaktadır. Onun  muhatabı insandır. İnsanların bulunduğu her yer onun adresidir. O, davet ettiği konularda emin bir insandır. Görüldüğün de Allah akla gelir. Doğruluk, sadakat, vefa, sevgi, saygı ve sabır onun şahsında cem olmuştur.
Balıkesir ili Gömeç ilçesinde görev yaptığım yıllarda merkez camii müezini Kuran hafızıydı. Hep kuran okuyordu. Yürürken, otururken kuran okuduğu dudaklarının kıpırdısından anlardınız. Buda bana Allahı hatırlatıyordu. Bir gün yolda karşılaştık. Ben de kendimi test etmek için hoca kardeşimizi durdurdum. 
Hocam mümin görüldüğünde Allah akla gelir. İlahi ferman gereği sizi görünce Allahı hatırlıyorum. Allah aşkına söyleyin. Sizde beni gördüğünüzde Allah’ı hatırlıyormusunuz? Dedim. Hoca kardeşimizde bana 
Vallahi bende sizi görünce Allah’ı hatırlıyorum. Çünkü siz oturduğunuz yerde, bulunduğunuz mekanda, yanınızda kim olursa olsun. Makamı, mevkisi ne olursa olsun. Hep gündemi İslama döndürürsünüz. Allah’ı, Resülünü, Kurani Kerimin emirlerini veya İslamın insanlara kazandırdığı güzelliklerini anlatıyorsunuz. Ve bunu öyle güzel ve hikmetle yapıyorsunuz ki, size hayranım. Demişti. Bizde Allah’a hamd etmiştik. Evet mümin görüldüğünde Allah hatırlanmalıdır. İbni Mesut (R.A.) rivayet ediyor. Resulullah (S:A:V) buyurdular ki, “İnsanlardan öyleleri vardır ki, Allahı hatırlamanın anahtarlarıdır. Onlar görüldükleri anda Allah hatırlanır.” (Camiussagir 2466)
Davet müminin azığıdır. İbni teymiye Allah’ı andıktan sonra “Bu günkü azığımı aldım” diyor.
Başarının sırrı davette gizlidir. Selahattin Eyyubi nin seher yalvarışları onun galibiyetteki başarısı için önemli bir unsurdu.
Hasan el Benna davetçilerin sorumluluğunu şöyle dile getirir. 
“Ey davetçiler! Ortalıkta mülhit, inkârcı ve onları besleyen basın cirit atıyor. Bu sizlerin hareketsizliğindendir. Uyanırsanız onlar inlerine çekilecektir. 
Ey davetçiler Allah için himmet etmiyorsanız, hiç olmazsa dünyanızın bekası için çalışın. İslam sayesinde sahip olduğunuz dünyevi imkânlarda yok olacaktır.” 
Davet varlık sebebimizdir. Eger varsak davet olmalıdır. Ebubekir sıddık. Bu gerçeği şöyle ifade eder. “Yaşadığım halde nasıl İslam zaafa düşer?” 
Kâinat davetçiyle beraberdir. Bulutların ashabı gölgelemesi, ateşin kendilerini yakmaması, yiyecek ve içeceklerin bereketlenmesi, dualarıyla müminlerin iyileşmesi, meleklerin yardımı bunlardan bazı örneklerdir.
Şeyh Abdulkadir Geylani de bu gerçeği şöyle dile getirir. “Ey insanlar yıkılanı inşa edelim. Ey ay, ey güneş sizde bize yardım edin.”
Günümüzdeki davete gelince, özellikle ve öncelikle neyi, nerede, nasıl, niçin, kime ve kimlere anlatıyor, sunuyor veya tebliğ ve davet ediyorsak bunun en canlı örneği biz olmalıyız. Önce biz yapmalı ve yaşamalıyız ki, mesaj hedefine ulaşsın. Etkili ve hidayete vesile olsun. Güzel bir yemek kirli kabta sunulmaz. İslam güzeldir. Sunucusu olan bizlerde güzel olmalıyız. Bu güzelliği ahlakımızda, ilişkilerimizde, ticaretimizde, komşuluğumuzda, yardımlaşma ve dayanışmamızda, sevgi, saygi ve sabırda, yanlışın karşısında durmada, hakka ve hukuka uymada yani pıratiğimizde yaşamalıyız. 
Facebook, WhatsApp, Twitter ve Instagram gibi iletişim araçlarını çok iyi kullanmalıyız. Bunları kullanarak, büyük topluluklara ulaşabiliriz. Kısa ve güzel hazırlanmış yazılar ve videolar çok etkili ve faydalı olur. Olabilir. Begenen insanlar arasında paylaşılmaya başlanır. Buda bizim arzuladığımızdır.
Bölgesel ve ulusal tv ve radyolarda proğram yapmak veye katılmak suretiyle davetimizi sunmada maharetli olmalıyız. Tv lerdeki görüntü ve diksiyonumuza dikkat etmeliyiz.
Gündemi yakalayacak, oluşturacak, yönlendirecek kitap, dergi, gazete, resim, müzik, gibi konularda da davetçi geri durmamalıdır. Bu konudaki boşluğu doldurmalı, ihtiyacı mubah çercevede gidermelidir.
Bugün radyo, tv, facebook, whatsApp, twitter ve Instagram gibi yerlerde yapılan proğram veya paylaşımlara bakıyoruz. Etkileniyoruz. Hoşumuza gidiyor. Takip etmeye başlıyoruz. Sonra bir şekilde bu insanın canlı yaşamını duyuyor, ögreniyor veye şahit oluyoruz. Şok oluyoruz. Hatta akidesi sağlam olmayanlar, inancında bunların yüzünden şüpheye düşüyorlar. Ve bu gibi kişiler yüzünden insanlar İslama girmekten, bazende yaşamaktan vaz geçiyorlar uzak duruyorlar. Adeta İslamın savunucusu bunlar böyle ise biz yokuz diyorlar.
Özetle davet dün olduğu gibi bugün de yapılmalıdır. Hemde çağın bütün iletişim araçları kullanılarak en güzel şekilde yapılmalıdır. Bu konudaki eksikliğimizi gidermeliyiz. Aksi takdirde görevlerimizi, Allah’a olan kulluğumuzu yapmış sayılmayız. Allah en güzel şekilde daveti kuşanan, çağın ihtiyacına göre sunan ve yaşayanlardan bizleri eylesin.Amin

Ahmet YOLDAŞBu yazı 190 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI