Bugun...


Ahmet Yoldaş Aile Danışmanı

facebook-paylas
MÜSLÜMAN DAVET SAHİBİDİR.
Tarih: 08-09-2021 17:37:00 Güncelleme: 08-09-2021 17:37:00


Güneydoğunun güzel şehirlerinden biri olan kadim şehir Diyarbakır’da taziyeler üç gün olur. Yine bir akrabamızın taziyesindeyiz. Taziyeye amcazadelerimden Cebrail isminden öğretmen olan kardeşimizle beraber gidiyoruz. Taziye yerine vardık. Selam verdik oturup Fatiha’mızı okuduk. İçeri kalabalıktı. Bizim buralarda devamlı taziyelerde masanın arkasında mikrofonun başında bir hoca efendi veya bir Seyda bulunur. Nasihat ederler. Teselli verirler, sabır dilerler. Bu taziyede de masanın arkasında bir Seyda bir de hoca vardı. Birbirleriyle konuşuyorlardı. Nasihati unutmuşlardı. Ben Cebrail hocaya “Hocam gidip bir konuşma yapacağım” dedim. O ise tedirgindi hocaların kızacağını, izin vermeyeceklerini söyledi buda hoş olmaz dedi. Kalktım. Masanın yanına gidip 

Seydalarım izin verirseniz ikinizin arasına oturacağım dedim. 
İstemeyerek te olsa tabi buyurun. Dediler. Oturduktan sonra onlara izniniz olursa bir konuşma yapmak istiyorum. Dedim. Buyurun dediler.

Besmele, hamd ve selamdan sonra..
Değerli kardeşlerim, Allah gani gani rahmet eylesin. Günahlarını bağışlasın. Ona rahmetiyle muamele etsin. Yakınlarına Sabri cemil diliyorum. Rahmetlinin ölümünden de Allah ders almayı hepimize nasip etsin. Âmin

Kardeşlerim. Gördüğünüz gibi iki Seydamın arasında oturup onlardan izin alarak, sohbetimi yapacağım. Ve çok rahatım. Çünkü yanlış konuşursam beni düzeltirler, doğru konuşursam beni doğrularlar, Rabbim yapacağım konuşmayı bizlere faydalı kılsın. Âmin.
Kardeşlerim ölüm haktır. Bakınız Allah (cc) hayat nizamımız Kur’an-i Kerimde bizlere "Her nefis/can ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz." (Ankebût, 57)
"Her canlı ölümü tadacaktır. Kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konulursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise, aldatma metaından başka bir şey değildir." (Âli İmran, 185)
Herkes ölecektir. Her kese sıra gelecektir "Her nefis/can ölümü tadacaktır.” Her nefis bu şerbeti tadacak ve bu hayattan ayrılacaktır. Bu şerbeti ve elden ele dolaşan bu kadehi içmede insanlar arasında bir fark da yoktur. Salihler de bozguncularda ölecek, zenginlerde fakirlerde ölecek, sağlıklılarda hastalarda ölecek cesurlarda korkaklarda zamanı geldi mi herkes ama herkes ölecektir. Fark Sonuçta varılacak yerde vardır. Fark hesap sonunda ya mükafat olan cennet veya ceza sonucu olan cehennem.
Peygamber efendimiz de "Lezzetleri yok eden ölümü çok anın." Diye emir buyurmaktadır. Çünkü ölümü anmak, ölümü hatırlamak kendini sevmek asıl ikametgâhına hazırlık yapmak demektir. Aile ferlerini sevmek ve onların iki dünyada da rahat etmelerini sağlamak için çalışmak demektir. Bütün canlıların başta insanlar olmak üzere her kesin hakkına hukukuna riayet etmek demektir.
Peygamberimize soruldu: “Müminlerin en akıllısı kimdir?”  Peygamberimiz: “Ölümü en çok hatırlayan ve ölümden sonra en iyi hazırlığı yapandır. İşte bunlar en akıllı kimselerdir.” buyurdular. 
"Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; burçlarda, sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile!”  (Nisa, 78)
Evet, nerde olursanız, nasıl korunursanız, hangi imkânlarda olursanız olunuz ölüm muhakkak size ulaşacaktır. O zaman Müslüman olarak, mükâfatı hak ederek Allah’ın emirlerini emrettiği gibi yaşayarak ölün.
"Ey iman edenler! Allah'tan, O'na yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin." (Âli İmran, 102)
Allah'tan nasıl korkmak gerekiyorsa öyle korkun. Hiçbir sınırlama getirmeksizin kalbi ve akli düşünebildiği ve yapabildiği kadar bu hedefe ulaşmak için çabalamaya sevk etmektir. 
Kardeşlerim ölüm haktır. Peki, ölüm nedir? 
Ölüm ise insanın ne zaman geleceğini bilmediği bir gaybtır. Ruhun bedenle ilişkisinin kesildiği andır. Hareket saatinin belli olmadığı, tek yönlü gidişin adıdır. O halde Müslüman olarak ölmek isteyen, o andan itibaren ve her dem Müslüman olarak kalmalıdır. İslâm, geniş anlamıyla teslimiyet; yani Allah'a teslim olup, O'na itaat etmek ve O'nun metoduna uymak suretiyle O'nun kitabı ile hükmolunmaya çalışmaktır.
"De ki: 'Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm; hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana öyle emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim." (Enam, 162–163)
Bu, kalpteki her çarpıntıda, hayattaki her harekette, namazda, ibadette, hayatta, ölümde, kulluk davranışlarında, pratik hayatta, ölümde ve onun ötesinde eksiksiz bir şekilde Allah için her şeyden soyutlanmadır.
Ey ölmek için sırasını bekleyen insan, değerli kardeşim iş böyle iken, hayat sermayemiz olan zamanı boşa harcamamalısın.
Nefsine, aile fertlerine ve beraber yaşadığın her kese, her şeye karşı edebini korumalısın.
Sevgi ve saygıda, hak ve hukuka riayet etmede, çalışma ve fedakârlıkta gayretli olmalısın.
Dünya ve içindekilerinin sıkıntılarına karşı sabrı ve sebatı kuşanmada geri kalmamalısın.
Sabır ışıktır. Sabır mutluluktur. Sabır başarıdır. Sabırla ölümden sonraki hayat için hazırlık yapmalısın. 
Önderimiz, örneğimiz sevgili Peygamberimiz (S:A:V) ne güzel buyuruyor.  
“Ey insanlar! Ölmezden önce Allah’a tövbe edin. (Musibet, hastalık, yaşlılık gibi)             Ağır meşguliyetlere düşmezden önce salih ameller işlemede acele edin.                              Çok zikir ederek, gizli ve açık çok sadaka vererek Allah’a karşı üzerinizdeki borcu ödeyin ki bol rızka, ilâhî yardım ve zafere, halinizin ıslahına mazhar olasınız” 
ÖLÜMÜ UNUTMAYALIM. ÖLÜM UZAK DEĞİL.! Diyerek konuşmamı bitirdim.
Seydalardan biri mikrofonu alarak şöyle dedi. “Ey cemaat hepimize güzel bir ders oldu. Bizi bize getirdi. Allah razı olsun. Söylediklerinin hepsini tasdik ve tebrik ediyorum.”
İzin alıp ayrıldık. Cebrail hoca ağabey ben de tebrik ederim. Cesaretine hayranım. Ben de ona 
MÜSLÜMAN DAVETÇİDİR. DAVET SAHİBİDİR. VE DAVETİNİ YAPMADA KENDİNE GÜVENMELİDİR. Dedim.
Ahmet YOLDAŞBu yazı 232 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI