Bugun...


Ahmet Yoldaş

facebook-paylas
KABRİSTANDA HASBİHAL
Tarih: 06-11-2021 12:05:00 Güncelleme: 06-11-2021 13:08:00


Selamün aleyküm. Ey ehli kabir. Biliyor musun? Sen gittikten sonra hayat devam ediyor. Eşin başkasıyla evlendi. Arabana şimdi başkası biniyor. İşyerindeki koltuğuna başkası oturmuş. Malını mirasçılar paylaştı. Burada durum böyledir. Şimdi sen biraz bize bahset. Orda durum nedir?

Kabirdeki lisani haliyle “ve Aleykümselam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu. Diyerek başladı.

Bak iyi bak. İki metre uzunluğu bir metre eni olan bu kabre, burası dünyanın son durağı, yalnızlık yurdudur. Burası da geçici bir konaktır. Buradan sonra hesap, mizan, sırat köprüsü, cennet veya cehennem yani nihayetinde ya sonsuz ebedi bir cennet veya cehennemdir. Burası böyledir. 

Arkadaşların yılanlar çıyanlardır. Yastığın yok. Döşeğin topraktır. Saçlar darmadağınık, gözler yere akmıştır. Vücudun çürür, haşerat yuva yapar. Ah keşke burası için bir şeyler, daha çok şeyler hazırlasaydım. Diyoruz. Ama benim size asıl anlatmak istediğim. Bütün buraların güzelliği ve sıkıntısı dünyadaki yaşamına bağlıdır. Yani dünya sınavını iyi vermişsen gerisi kolaydır. Yok. Sınava dikkat etmeden yaşamışsan işin zordur. Ölümde yok kurtulasın. Dünyada ne kadar sıkıntı, acı ve zor bir hayat yaşasan da sonunda ölümle kurtulursun. 

Şimdi kardeşim beni iyi dinle.
Bende senin gibi dünyada yaşıyordum. Ailem vardı. İşim vardı. Hedeflerim vardı. Sevdiklerim sevmediklerim vardı. Korkularım sevinçlerim vardı. Zevklerim arzu ve isteklerim vardı. Ama şimdi yok. Senin gibi yiyip içiyor, eğlenip geziyordum. Yarınlar için planlar yapıyordum. Daha çok yaşamayı umuyor ölmeyi hiç düşünmüyordum. Ama gördüğün gibi şu an burada yatıyorum. Yani artık çalışmaktan, kazanmaktan mahrumum. 
Bak ölenlerin başlarındaki taşların üstüne sen den çok daha küçük yaşta ölenler var.
Ölüm nedir? Biliyor musun? 

Ölüm hareket saati belli olmayan tek yönlü gidişin adıdır. 

Ölüm ruhun bedenle ilişkisini kesmesine denir. 

Peki, bu mutlak yolculuğa ne zaman çıkacağını umuyorsun? Veya ruhun bedeninle ilişkisini ne zaman kesecek bilgin var mı?   Hayır.

Beni iyi dinle. Ve sen, sen ol. Aklını başına al.Bu yazı 273 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI