Bugun...


Asiye Türkan

facebook-paylas
MÜSLÜMANLAR GELSİN, DÜŞÜNÜRÜZ!
Tarih: 09-05-2021 04:46:00 Güncelleme: 09-05-2021 04:46:00


1986 yılında Tercüman gazetesinde Ergun Göze Bey’in haberinde İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e sorulan soru ve verdiği cevap bugünü doğrular mahiyette. 

-“Kur’an, sizin devletinizin yıkılacağını haber veriyor. Buna ne dersiniz?” cevabı kanımı dondurdu. Kendime gelemedim. Gözlerime uyku girmedi. 
-“Kur’an’ın bahsettiği Müslümanlar gelsin, düşünürüz.”
Şu an düşünmeye bile gerek duymadığı bu söylemi gerçekten doğru muydu?
Etrafıma baktım. Müslüman aradım. Özü sözü doğru, güvenilir, verdiği söze sadık; yapacağım dedi mi yapan, vereceğim dedi mi veren, geleceğim dedi mi gelen…
İşlerini doğru yapan, hile yapmayan, çalmayan, hırsızlık yapmayan, iftira etmeyen, dedikodu yapmayan, bir haber duyduğunda aslını araştıran, faize bulaşmayan…
Evlerinde huzuru olan, akrabalarıyla komşularıyla sıkıntı yaşamayan, evladına söz geçiren, girdiği yerde iş yapan, gitmediği zaman aranan, dertlere derman olmak derdinde olan…
Tuttuğunu koparan, kitabı anlama derdinde olan, anladığını yaşayarak örnek olan ve kapı kapı dolanıp anlatan, emanete sımsıkı sarılan, kalp kıracağım diye titreyen…
Her baktığında Allah’ın yüce kudretini görüp “subhanallah” diyen, her şerde hayrın olacağını bilip sabredip Allah’a dayanan, her imtihandan güçlü çıkıp teslim olan… 
Kur’an’ın bahsettiği Müslümanlar acaba daha hangi özelliklere sahipti?
Söylemlerimiz eylemlerimizle beraber bizi huzura kavuşturmayacak mıydı?
Allah’ın koyduğu sınırları görmezlikten gelip aşanlar mutlu olur muydu?
Sükûna ermek için kurulan ama hüsranla sonlanan evlilikler dünya nimeti değil miydi?
Allah’a ve bütün bildiklerimize rağmen yaşanan bir din vardı. O da Şimon Peres’in kabul etmekte zorlandığımız sözü, Kur’an’ın bahsettiği Müslümanların hala olmadığıydı. 
Halbuki alemlerin tek sahibi kitabında iman edenleri Maide suresinin 85. ayetinde şu şekilde uyarmıştı:
“Ey İnanıp güvenenler! 
Sizden kim dininden dönerse Allah, çok geçmeden onların yerine sevdiği bir topluluk getirir. Onlar da O’nu severler. 
İnanıp güvenenlere karşı saygılı, ayetleri görmezden gelenlere karşı başları dik olur. Allah yolunda mücadele eder ve kınayanın kınamasından korkmazlar. 
İşte Allah’ın lütfu budur; onu, tercihini doğru yapanlara verir. Allah’ın imkanları geniştir, her şeyi bilir.”
Tercihin doğru yapılması elbette doğru bilgi ve örneklik üzerine olmalıydı. Başı dik olan, asla zalimin karşısında eğilmeyen, devamlı kıyamda, Allah’ın her emrine amade, güvenini her daim belli eden, kaybetmekten korkmayan olmalıydı.
Doğru bilginin tek adresi; Allah’ın, içinde şüphe olmayan kitabıydı. Zira şüphe, kurt misali içindeki imanını da yok edecek kadar etkiliydi. 
Bundan dolayı Allah’a inanan kişinin hidayete tabi olabilmesi için, zerre şüphe götürmeyen kitabın Hak olduğunu bilmesi ve öğrenme gayreti içinde olması ilk önceliği olmalıydı. Zira içinde yalan olmayan bu kitap hidayetin yolunu gösterecek tek rehberdi. 
Hidayete tabi olmanın yolu da öncelikle özü sözü doğru, güvenilir, sadık, yalansız; elinden, belinden ve dilinden herkesin emin olması ile mümkündü. 
Hak Teala bu kişileri muttaki olarak tarif etmekteydi. Hidayetin yani güzelliğin, Müslüman olmanın ilk şartı da buydu. Güvenilir olmayanlar, hakka tabi olmayı hak edemeyenlerdi. 
Hakka tabi olana örnek olanlar da yine şüphe olmayan kitabın içinde, hayatları ile örneklik sunan nebilerdi. Gömleğin ilk düğmesi elbette vahye ilk muhatap olan Allah’ın elçileriydi. 
Şah damarından ve sinir uçlarından daha yakın olan Allah’a boyun eğmek, her yaptığının hatta düşündüğünün hesabını vereceğini bilmek bu örneklere uymanın uzantısıydı. Zira ancak bu şekilde Müslüman olunacaktı.
Kudüs, bugün hakim güçlerin bir sözü ile Müslümanım diyenlerin elinden alınıyorsa Müslümanların Müslümanlığın gereğini yerine getirmediklerinin deliliydi. 
Ne zaman Hakka tabi olup, kıyama kalkılırsa Kudüs o zaman feth edilecek. Demek ki sorun biz müslümanlarda. 
Ves-selam
Asiye TürkanBu yazı 315 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI