Bugun...


Bülent Ertekin

facebook-paylas
OTOYOLLAR FEVKALÂDE GÜZEL. LÂKİN YA FİYATLAR?
Tarih: 10-07-2021 10:57:00 Güncelleme: 10-07-2021 10:57:00


Geçmiş günler de hizmete yeni açılan İstanbul/İzmir paralı yol ile alâkalı olarak bir yazı kaleme almış ve bu yolun benim gibi emekliler için rantabl olmadığını gidiş ve dönüş rakamları ile  izah etmeye çalışmıştım.

O günden bugüne köprünün altından bir hayli sular aktı, akmaya da devam edecek. Yapılan her güzel hizmeti yürekten alkışlıyor yapanlara ve her ne şekilde olursa olsun emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı arz ediyorum. Lâkin ne olursa olsun yapılan bu hizmetlerden herkesin ve her kesimin faydalanacağı ve maliyet hesabı yaptığında  üzülmeyeceği, gönül rahatlığı ile faydalanabileceği rakamlar üzerinde olmalı. 
Rakamsal bazda maliyet bununda hesabını yapmamalı. Dar gelirli bunu düşünmemeli. Ufak tefek rakamlardaki farklılıklar tercihini klasik yollara çevirmemeli.

İSTANBUL İZMİR OTOYOLU

Son bilgilere göre 2020'de 292 lira olan İstanbul-İzmir otoyolu geçiş ücreti 367 TL'ye yükseldi. Buna karşılık 170.98 TL ile İstanbul-İzmir uçak biletinin otoyol fiyatının yarısından bile az olması tercihleri tekrar gözden geçirilmesine vesile oluyor.

İstanbul-İzmir otoyolu ücretinin 367 TL'ye çıkmasının ardından yapılan fiyat karşılaştırmaları, 170.98 TL'ye mal olan uçakla seyahatin yarı yarıya daha ucuz olduğunu ortaya çıkardı. 

KÖPRÜNÜN MALİYETİ VE YOLCULARA MALİYETİ

11 milyar dolara (89 milyar 836 milyon 690 bin lira) mal olan asma köprülü, 3 tünel, 2'si çelik olmak üzere 38 viyadük ile 179 köprünün bulunduğu 426 kilometrelik İstanbul-İzmir seyahati, artan köprü ücretinin yanı sıra ortalama 250-350 TL'lik yakıt masrafları da eklendiğinde ortalama 700 TL'ye kadar yükselebiliyor. Tabi ki bu bir depo üzerinden hesaplarsanız. Yolun cillop gibi olması araçlarında son model olduklarını hesaba katarsanız iki depodan aşağısı ile izmir'e varmanız mümkün değil.

Yolda geçen zaman, yol boyu yiyecek, içecek ve aracın zorunlu yağ ile zorunlu diğer masraflar göz önüne alındığı zaman bu rakamın çok daha yükseklere çıktığı gözleniyor.

Sonuç: Yapılanları tebrik taktir ediyor ve şükranlarımızı iletiyoruz. Lâkin artık şu yüksek fiyatlı köprü geçişlerini lütfen bir kez daha gözden geçirin. 

Burada bu tekliften dolayı rahatsızlığını iletenleri de duyuyor okuyoruz. Neymiş efendim yolun ücreti çoksa diğer alternatif yollardan geçsin miş. Kimsenin bunu söylemeye hakkı yok. Zira devletin vazifesi yapılan tüm hizmetlerden herkesin eşit bir şekilde faydalanmasını temin etmektir.  Parası olan Osman Gazi köprüsünü kullansın, olmayan ne yaparsa yapsın yâni ekmek yoksa pasta yesinler diyen zihniyet ile aynı. 

Gene yakın bir zamanda gazetelere manşet olan bir haber yüreklerimize âdeta su serpti 

" 2021 ilk 5 ayında Osman Gazi köprüsünden geçiş yapan günlük araç 42 bin, Garanti edilen araç 40 bin." 
Mutlu olduk...
Sevindik...
Devletim adına gurur duydum.

O halde geçiş ücretlerinin bu kadar- ki benim gibi emeklilere göre- pahalı olmasına rağmen 42 bin araç geçiyorsa varın siz bu ücreti makul rakamlara düşürdüğünüzde ki araç geçiş sayısını hesaplayın.
Dileğimiz...
Temennimiz...
Duamız...
Yürekten istediğimiz odur ki bir an önce geçiş ücretlerinin  dar gelirlilerin ve  emeklilerin zorlanmadan ödeyeceği seviyelere getirilmesidir.

Emin olun günlük geçiş rakamları yüzde yüz artacaktır.  
Yapar mısınız?
Ümidim yok.
Olsun biz genede söylemek gibi üzerimizdeki vazifeyi ifa edelim.
Selâm ve dua ile.
Bülent ERTEKİNBu yazı 261 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI