Bugun...


E.Müftü Ali Kara

facebook-paylas
VESVESE
Tarih: 21-02-2021 14:08:00 Güncelleme: 21-02-2021 14:08:00


Vesvese: Gizli ses, kalpteki şüphe,  şeytanın akla getirdiği iç karışıklık demektir. Zıddı ise, kararlı, emin ve azimli olmaktır. İman ehli  Müslümanlarda yaygın haldedir. En tehlikelisi, imanla ilgili olanıdır. Hayırla işi olmayan kişilerde çok az görülür.   

İnsanoğlunun damarlarında dolaşan şeytan, umulmayan yerde akla vesveseler getirir.  

Vesvese, görüntüsü olmasına rağmen kütlesi olmayan gölge gibidir. Hayalde dolaşır, ama yaptırım gücü yoktur.  

Vesvese Hz. Adem(a.s.) ile başlamıştır. Ayet-i kerimede: 

 “Şeytan ona(Hz. Âdeme) vesvese verip dedi ki: Ey Âdem! Sana ebedilik ağacını ve sonu gelmez bir mülkü göstereyim mi?” (Ta-Ha Suresi 20/120) 

İblisin bu sözleri, Hz. Âdem ile Hav­va'yı Allah'a isyan ettirmek için söylediği bir yalandı. Onları inandırmak için yemin de etti. Hz. Âdem (a.s.), yalanla insan aldatılacağını henüz bilmediği için, inanıverdi.  

İnsanoğlunun fıtratında dünya ve mal sevgisi olduğu için, bazen kendi nefside şeytan görevi yapabilir. Bu durumu belirten ayette:  

Nihayet(kabilin) nefsi onu, kardeşini (yani Habili) öldürmeye yöneltti ve onu öldürdü. Bu yüzden hüsrana uğrayanlardan oldu. Denilmektedir. (Maide suresi  5/30)   

Kabil, kardeşinden aşağı olmayı kabul etmediği için, bu suçu işledi. En kötü düşman nefistir. Nefis, sahibini cehenneme atmak için Firavun’a “Ben ilahım” dedirdiği gibi,  iblis’e de “Ben Âdem’den üstünüm” dedirdi.

Yani vesvese konusunda nefis, şeytanla işbirliği yapar, menfi yönde bütün gücünü kullanır. Kin, öfke ve şehvete yönlendirir. Cimriliği tavsiye eder, cömertliği engeller. Bilimle ilgili bir ayette:

İbrahim Rabbine: “Ey Rabbim! Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster demişti. Allah ona: Yoksa inanmıyor musun? Dedi. İbrahim: Hayır! İnandım, fakat kalbimin tatmin olması için (görmek istedim), dedi. Bunun üzerine Allah: Öyleyse dört tane kuş al, onları kendine alıştır. Sonra (kesip parçala), her dağın başına onlardan bir parça koy. Sonra da onları çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azîzdir, hakîmdir.”(Buyurdu. Bakara suresi 2/260) 

Hz. İbrahim(a.s.) ölünün nasıl dirileceğini merak etmişti. Çünkü bunu insan aklı kavrayamaz.  Allah böylece ölüleri nasıl dirilteceğini öğretti.  

Ayet, bilimsel deneylerin yapılmasına da işaret etmektedir.  

Bazı insanlarda vesvese hastalık halini alır.  

Evinden çıktığı zaman kapıyı karısının üzerin­e kilitleyen, perdeleri gece gündüz kapalı tutan, komşuya giden eşi için yanlış yorum yapan, biri ile selamlaşmasını boşanma sebebi sayan kimseler, bunun acı örnekleridir. Böyle davranışlar, karşılıklı güven esasına dayanan aile hayatını zindana çevirir. Böyle kişiler, bir konuda ikna edilmiş olsalar bile, kısa zamanda tekrar başa dönerler. Bu durum sonunda psikolojik hastalığa dönüşür. Çünkü inanmak istemeyen bir kimseyi hiçbir delil ikna edemez.  

Bununla beraber, abdeste ve namazda şüpheye düşüp, ibadet zevkini alamayan insanlar da vardır.   

Vesvesenin en kötüsü yaratıcı hakkında olanıdır. Konu ile ilgili hadis-i şerif şöyledir.  

"İnsanlar sizlere ilimden sormaya devam ederken şunu demeye kadar gelirler:"Anladık, Allah her şeyin yaratıcısıdır. Peki, Allah'ın yaratıcısı kimdir?"derler’(Buhârî, Bed'ül-Halk  Müslim, Îman) 

Yani şeytana vekillik yapan insanlar, Allah’ın sıfatları hakkında düşünülmesi caiz olmayan şeyleri akla getirirler. 

Böyle sorularla karşılaşan kişinin, “Ben Allah(c.c.)’a ve Resulüne iman ettim” deyip,  münakaşaya son vermesi gerekir.  

İnsan aklı Allah’ın zatını idrak edecek güçte olmadığı için, Hadis-i şerifte:   

    “Her şeyi tefekkür edin, Allah’ın Zâtı hakkında tefekkür etmeyin” buyrulmuştur. (Müslim İman) 

Şeytan, kendi kapsama alanı içinde bulunan insanlara, vesvese verme zahmetinde bulunmaz. Ne zaman elinden kurtulmaya çalışırlarsa, o zaman vesvese silahını kullanır.  

Vesveseden nasıl kurtuluruz. 

İnsan, kendi iradesi ile yaptığı işlerden sorumludur, Kalbine gelen kötü duygulardan mesul değildir. Çünkü onlar, şeytanın dürtmesi ele gelen tuzaklardır. Zira ayeti kerimede: 

 “Eğer şeytandan bir vesvese, bir gıcık gelirse hemen Allah'a sığın. Muhakkak ki, Allah hakkıyla işiten, kemaliyle bilendir.” Buyrulmaktadır. (Araf suresi 7/ 200) 

Yani köpekle karşılaşan kişinin, sahibinden yardım istemesi gibi, vesveseye düşen kişinin de şeytandan kurtulmak için, derhal Allah (c.c.) a sığınması gerekir. 

 Hayalden geçen şeyler, asıl değil surettir. Yani ateşin resmi yakmadığı gibi, bir şelaleyi hayal etmekte, bir damla su içme yerine geçmez. Bu misalleri çoğaltabiliriz.  

Şeytanın kalbe attığı şeyler, hüküm değil hayaldir. Küfrün hayali küfür olmadığı gibi, şeytanın kalbe attıkları da gerçekte kalbin eseri değildir. Kişinin bundan üzüntü duyması imanının sağlam olduğunu gösterir. İman ne kadar sağlam olursa, şeytan vesveseyi o ölçüde artırır. Çünkü tavşanın kurşunu ayrı, aslanın kurşunu ayrıdır.  

Yani çirkin hayaller itikadı bozmadığı gibi, imana da zarar veremez. Çünkü kalp ile tasdik, dil ile de ikrar edilmeyen hayali şeylerden, kişi sorumlu değildir.  

Vesveseden kurtulmanın en etkin ilacı, İlgilenmemek ve Allah’a sığınmaktır.  Ondan kurtulacağım diye uğraşanlar, daha çok içine düşerler. Zira Ayet-i kerimede:  

 “Ey Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım de. Buyrulmaktadır. Mü’minun Suresi 23/97  

Hadis-i şerifte de:   

 “Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah'ı zikredince siner çekilir, gaflet ederse vesvese verir." buyrulmuştur.( Buhârî, Tefsir, Nas Suresi)  

Hastalık halini almayan vesveselerden kokmamalıyız. Bu durum, sağlıktaki kolesterol gibidir. Yani normal hali zararsızdır, hatta amelimizin sağlıklı olmasına vesile olur.  

Vesvesesiz insan olmaz. Çünkü biz melek değiliz. Bilakis, İmtihan dünyasındayız.        

Her şeyin bir sebebi olduğu gibi vesvesenin sebebi de şeytandır. Şeytanla insanın mücadelesi yeni değildir. Ta Hz. Âdem(a.s.) a dayanmaktadır. Öyle ise, vesvesenin ilacı, ilgilenmemek ve Allah’a sığınmaktır. 21.02.2021  

                Ali KARA

               Emekli MüftüBu yazı 981 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI