Bugun...


Eyüphan Kaya

facebook-paylas
Kürdi mi?/Kürmanci mi?
Tarih: 17-02-2021 10:41:00 Güncelleme: 17-02-2021 10:41:00


Ah bu cumhuriyetin yetiştirdiği vatandaş tipi ah!

Hangi sahaya bakıyorsunuz değişik bir insan tipi karşınıza çıkıyor, taklitçi, ezberci, seküler ya da layt Müslüman.

Türk Dil Kurumu ne kadar münevver, hikmetli, marifet içerikli kavramlar varsa Türkçeden attı, sözüm ona arı bir dil oluşturdu, kalan kavramları da alfabeyle manasını bozdu; Feridi Fer-it, Hamidi Ham-it yaptığı gibi, şimdi sıra Kürtlerde, bu defa onlar da ağabeylerinin yolunda gidiyorlar.

Kürçe mi Kürmanci mi?

Selamünaleyküm mü?/Roj baş mı?

Teşekkür mü?/ Spas mı?

Tutturmuşlar “Zımanı Kürdi resmi dil olsun” diye bir beyanat vermişler. Kardeşim Kürler; genelde Soran, Goran, Zaza ve Kürmanç olarak biliniyorlar ama Kürtlerin %75’i Kürmanci konuşuyor, bu yeni Kürtçeyi bu defa Kürt halkının başına bela edecekler galiba.

Benim ne annem ne de babam Kürtçe olarak sunulan bu haberlerden anlamıyor, ben dahi az buçuk anlıyorum, peki bu Zımanı Kürdi kime hizmet ediyor o zaman, ister inanın ister inanmayın bu beyaz Kürtlerin pembe hayallerinden başka bir şey değildir.

Dil, iletişimi kolaylaştıran bir araçken hayatı zorlaştırıyorsa ben ne anladım o dilden.

İnsanlık alemi bir ailedir inanırsınız inanmazsınız hepsi de Hz. Adem’in soyundandırlar.

Yok efendin bu kelime Kürtçedir bu değildir, deyip TDK’nin yaptığı hatalara girmeyin sakın!

Hatırlarsanız Arapça dili gramer ve kavram açısından ele alınınca bedevilerden en doğrusu öğreniliyormuş, çünkü bedeviler çöl hayatı yaşadıkları için dilinin orijinalliğini korumuşlardı, aslında bu hala da doğrudur.

Okula gitmeyen 80-90 yaşındaki babam/dedem hangi dili konuşuyorsa Kürtlerin arzuladığı, konuştuğunda huzur bulduğu dil odur.

Kürtçe deyip yarısını anlamadığımız bir dili talep ederseniz Kürtlerin hayatını zorlaştırırsınız.

Mesela Azervbeycan’ın devlet dili de Türkçe’dir, kimse diyebilir mi ki bu nasıl Türkçe arkadaş? O devlette halk o dille anlaşıyorsa mesele yoktur.

Bazı oluşumların istediği dil hayatımı zorlaştırıyorsa, o dili anlamam için kursa gitmem gerekiyorsa o benim için yabancı dildir.

Bu konuyu dert edenlere sesleniyorum. Gelin laik/seküler Kürtlerin oyununa gelmeyin Kürtlerin çoğu Kürmanci konuşuyor, dolayısıyla bir talebiniz varsa Kürmanci olsun hiç olmazsa kalben huzur bulalım, TDK gibi Komela Zîmanê Kürdî(KZK) olarak başımıza bir bela açmayım derim. İman, Edep ve Marifet kavramının içinde olmadığı bir dil Kürtlerin dili olamaz!

 

Elbette ki Kürtçe eğitim öğretimde farklı rollerde yer almalıdır. Anadil eğitimi verip iki dilli eğitimle hayata katkı veren okullar da olmalı, ama pilot okul olmalı, bu aşamadan sonra “haydı tüm Kürt çocukları anadil eğitimi görsün” demek de kaba yanlıştır.

Ruhu Kürt, iletişim dili Türkçe olan milyonlarca vatandaşlarımız var, bunların hayatını zorlaştırmaya kimsenin hakkı yok.

Yeter ki Kürtçe üzerindeki yasal engeller kalksın, Kürtçeye karşı inkarcı zihniyet ölsün mesele budur.

Kürtlerin Türk olmadıkları anlaşılması için, Kültür ve Edebiyatının korunması için bu dilin bu şekilde sahiplenmesi yeter de artar, başka türlü kaos ve kargaşaya neden olur.

Varsa sorunlarımızı elbirliği, iş birliği içinde çözmeliyiz ama ayrımcılığa giden hiçbir yol ve yönteme müsaade etmeliyiz.

Atalarımız bu devleti bize bırakmışlar, bir de onların yolunda yürüyerek hayatımızı sürdürmeye çalışacağız.

Bir kısım Türkler tarihin bir aşamasında oyuna gelip Frenk kültürüne tabi oldular ama onların da çoğu bin pişman.

Bir öz eleştiri, adil bir anayasa ile İnanç, Dil, Kültür ve Tarihin gerçeklerine uygun bir hayata dönmek durumundayız.

Bu ülke bizim sahiplenmek de vazifemizdir.

Benden söylemesi.Bu yazı 362 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI