Bugun...


H.ÇAKAR İlahiyatçı Yazar

facebook-paylas
Subhanallah...!?
Tarih: 21-04-2021 14:29:00 Güncelleme: 21-04-2021 14:29:00


Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Ey Muhâcirler topluluğu! Beş şey vardır ki, onlarla imtihan olunduğunuzda (artık o toplumda hiçbir hayır kalmamıştır.) Siz hayatta iken onların ortaya çıkmasından Allah'a sığınırım. (Bu beş şey şunlardır:)

l. Zina: Bir toplumda zina ortaya çıkar ve açıktan işlenecek bir hale gelirse, o toplumda mutlaka taun (salgın hastalıklar) ve onlardan önce gelmiş-geçmiş hiçbir millette görülmeyen hastalıklar yayılır.

2. Ölçü ve tartıda hile: Bir toplum, ölçü ve tartıyı eksik yaparsa, o toplum mutlaka kıtlık, geçim sıkıntısı çeker ve idarecilerin zulmüne uğrar.

3. Zekat vermemek: Bir toplum, mallarının zekâtını vermezse, mutlaka gökten yağmur kesilir. Şayet hayvanlar da olmasaydı, tek damla yağmur bile yağmazdı.

4. Ahdin bozulması: Bir toplum, Allah ve Rasülünün ahdini bozarsa, Allah Teâlâ, kendilerinden olmayan bir düşmanı o topluma musallat eder ve ellerindeki mülklerin bir kısmını onlardan alırlar.

5. Allah'ın kitabı Kur'an ile hükmetmeyi terketmek:Bir toplumun idarecileri, Allah'ın kitabı Kur'an ile hükmetmeyi terk edip Allah'ın indirdiği hükümlerden işlerine gelenleri seçerlerse, Allah Teâlâ onları kendi aralarında savaştırır (onları birbirine düşürür)."
...............................

Sünen İbn-i Mâce: 4019
Hakim, el Müstedrek, 8623
Beyhaki, Şuabul İman, 3034
Tebarani, Mu'cemul Evsat, 4671Bu yazı 364 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI