Bugun...


Hasan Yosunkaya

facebook-paylas
HALK NASIL BİR YÖNETİCİ İSTİYOR?
Tarih: 31-03-2021 06:53:00 Güncelleme: 31-03-2021 06:53:00


         Eski, Bilecik, Erzincan, Niğde  ve Manisa  illerinde valilik yapan; Merhum  VALİ REFİK ARSLAN ÖZTÜRK, Yıllar önce İzmir ile Çeşme arası  seyahat eden bir minibüsü, polis kimlik kontrolü için durdurur. Ayakta seyahat eden bir Bey’in kimliğine bakan polisler dona kalır. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen kimlikte, Bilecik Valisi yazmaktadır. İlk şaşkınlığı atlatan polisler, "Sayın valim sizi biz götürelim" teklifinde bulunsalar da; "Teşekkür ederim. Tatildeyken, devletin aracına binmem" yanıtını alırlar. Görev yaptığı, Bilecik, Erzincan, Manisa illerinde sabahları makama yürüyerek giden, Ankara'ya valiler toplantısına kendi biletini alarak otobüsle giderdi. 
       Vali Recep Yazıcıoğlu
     14 Ağustos 1989 ile 19 Ağustos 1991 tarihleri arasında Aydın valiliği görevine atanan Recep Yazıcıoğlu, daha ilk günlerinde Nazilli SSK Hastanesi ile ilgili aldığı şikayet üzerine hastaneye doğru yola çıkmış. Üzerinde tebdil-i kıyafetleriyle hastaneye giren Yazıcıoğlu, gördüğü bir hemşireye başhekimin odasını sormuş. Ve hemşireden hemen hepimizin aşina olduğu umursamaz, küçümseyici davranışlarla dolu olan cevabı alarak üst kata doğru çıkmaya başlamış.
      Üstünlük Taslamayan Vali Başhekimin kapısı açık olan odasına girerek burada onu beklemeye başlamış. Kısa süre içerisinde başhekim içeri girmiş ve “buyurun, ne istiyorsunuz” diye sormuş. Yazıcıoğlu da hasta olduğunu, tedavi olmak istediğini ama hiç parasının olmadığını söylemiş. Oranın hayır kurumu olmadığını, parası yoksa tedavi de olamayacağını söyleyen başhekime, devletin görevinin vatandaşına bakmak olup olmadığını sormuş sivil kıyafetler içindeki vali. Aldığı cevap karşısında sinirlenen başhekim, valiyi odasından kovmuş.
     Hemen o gün gerekli işlemlerin yapılmasını isteyen Yazıcıoğlu, ertesi gün başhekim yanına resmi kıyafetleriyle ve elindeki belgeyle gitmiş. Gördüğü manzara karşısında epey şaşıran başhekime vali, başhekimlik unvanından azledilmiş olduğu haberini vermiş.
Diyarbakır Eski Kayapınar  Kaymakamı ,O.B.
Kaymakamlık görevine başladıktan sonra, 2 şeyi hedefine koydu.
1- Eğitim:
       İlçedeki tüm okullara Z kütüphane yaptırdı içini kitapla donattı. Kayapınar ilçesinin tüm öğrencilerini kitapla tanıştırarak, okuma seferberliği başlattı. Yeni okullar yaptırdı. Okulların ihtiyacı olan tüm birimleri hizmete soktu. Spor, ibadet yeri ,temizlik  ve dinlenme gibi yerleri öğrencilerin hizmetine soktu. Bunları yaparken devletin bütçesinden değil, Hayır kurum ve kişileri harekete  geçirerek kaynak temin etti. 
      2-Mağdurlara sahiplenmek: 
     Okullarda öğretmenleri görevlendirerek tüm yetim ve fakir öğrencileri tespit ederek , evinde veya yaşamında ihtiyaç duydukları her şeyi temin etti.
    Halkın istediği yönetici ,devletin kaynaklarını tasarruf eden. Halka tepeden bakmayan adil, hoşgörülü sevecen sempatik olandır. Suratı  asık ,halka tepeden bakan yöneticilerin bu  ülkeye ve bu halka faydası olmaz. Merhum VALİ REFİK ARSLAN ÖZTÜRK ‘ın tatilde halkın bindiği minibüse binip yolculuk yapması , Vali Recep Yazıcıoğlu’nun tebdili kıyafetle devlet kurumlarını ziyaret ederek, yöneticilerin halka karşı tutum ve davranışlarını yerinde bizzat görmek suretiyle hizmet yapıyordu. Kayapınar eski Kaymakam,O.B.’nın  halka hizmeti ibadet aşkı ile gece gündüz koşturarak hizmet yapması halkın gönlünde kalıcı yer etmiştir.
    Halkın değerlerine bağlı, halka tepeden bakmayan yöneticileri yetiştirmek zorundayız. Bugün  bunu başarmazsak yarın ah vah etmeninin faydası olmaz.  
    Darıl bekaya göç eden  Merhum Recep Yazıcıoğlu valimizin elim bir trafik kazasında hayatını kayıp etmesi üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen halk kendisini unutmamış, her akla gelende rahmetle anmaktadır. Merhum VALİ REFİK ARSLAN ÖZTÜRK’ ın vefat haberi ‘’MÜSLÜMAN  DÜNYA ‘NIN SESİ ‘’ sitesinde yayınlaması üzerine şimdiye kadar sitedeki haber ve yazılardan en çok okunan haber olduğunu görüce vatandaşın kendinden olan ,kendisi gibi yaşayan yöneticilere gösterdiği değeri daha iyi anlıyoruz. Ölenlere rahmet, Görevlerinin başında olan yöneticilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.


Bu yazı 198 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI