Bugun...


Hasan Yosunkaya

facebook-paylas
SALA FILA (Ermenilerin Göç Ettirildiği Yıl)
Tarih: 25-04-2021 21:19:00 Güncelleme: 25-04-2021 21:19:00


Son 150 yılın Kürt tarihini en iyi yaşlılardan dinledim.Osmanlı ve Ermeni kaynaklarını incelemedim

Ancak 1950 li yıllarda yaşı 80 ve yukarı yaşlılardan çok dinledim.Ermeni tehcir (göç) olayının meydana geldği 1915 tarihi halk arasında bir olayının zamanını belitmek için şöyle derlerdi.SAL'A TALAN'A FILA şu oldu bu oldu derlerdi. Ayrıca unutamıyacağım olay ,sala talana fıla, büyük abim evlendi. Gibi örneklerle tarihi nokta  olarak anlatırlsrdı. 1950 de veya 1960'ta 80 yaşında olan bir insan 1870 veya 1880 de dünyaya gelmiş olanlardır, 1915 te  30-40 yaşlarında insanlardı.Tüm Kürdistan'da olduğu gibi Diyarbakır'ın kırsal kesimde de yaşayan insanlar okuma-yazma bilmezlerdi.Çok az Köylerde  okuma yazmayı öğreten küçük boyutta okuma yazma öğreten medreseler vardı.Bu medreselerde İcazetini alan veya değişik sebeplerden dolayı ilmini tamamlamadan köyüne dönenler, köy camiinde imamlık yaparlardı.Halka imam-Hatiplik ve Temel  dini  bilgiler veriyorlardı. O dönemde, Osmsnlı,Rus,
İran,Ermeni veya İngiliz resmi kayıtlarında farklı bilgiler kayıtlara geçmiş bu güne kadar,bu kayıtlar henüz tarihçilere açılmamıştır.Tüm dünyada 1915 Ermeni tehcirine Soykırımdır, diyen devletler hissi ve " İslamafobiya " etkisi ile alınmış kararlardır.Bilimsellik tarihi gerçeklerle alakası yoktur.
Olayların gerçek yüzü tarihi belgelerde, arşivlerde duruyor.
Diğer gerçek bilgiler ise o dönemde yaşayan Kürt ve Ermeni yaşlılarının gördüklerini genç kuşakları anlatıkları ve günümüze kadar gelen bilgilerdir.          Van,Muş ve Kars illerinin köylerinde yaşayan yaşlılarla yapılan görüşmelerde işin gerçeği ortaya çıkıyor.
Ben, 1950-60 yıllarda o dönemi yaşamış tanıklardan bu tehcir olayı hikayesini çok dinlemiştim.Bizim köyde Mahmud-ı pirı,Ömer-i pirı kardeşerler olayları anlatıyorlardı.Mahmut-ı Pirı 1.cihan Harbinde doğu cephesinde savaşa katılıp ,Ruslara esir düştükten sonra 7 yıl Sibiryada bir çiftlikte esaret hayatı geçirdikten sonra bir gece kaçıyor.Geceleri yürüdüğünü ,gündüzleri ise bir yerlerde saklanarak. Bu şekilde esaretteki kaçışından günlerce sonra köyüne gele bilmişti.Gerek Mahmut dayı,gerek onun yaşıtları yaşlılarda dinlediğim Ermeni mezalimi Doğu anadolu'da köyleri yaktıkları, köydeki kadın ve kızlara kötülük yaptıktan sonra kadın- erkek, ihtiyar- çocuk hepsini bir yere toplıyarak yayılım ateşine tabi tutarak soykırım yapıyolardı.
 Savaşın ve esaretin ağır baskısından firar eden askerler yolları üzerindeki Ermeni köylerine yolu düşen firari askerler gece kaldıkları evlerde bu firari askerleri infaz ediyorlardı.Bu şekilde binlerce firari asker Kürt kökenli  askerler,Ermeni köylerinde infaz edilmişti.Bu askerlerin Aileleri çocuklarının savaşta şehit olduğunu sanıyorlardı.
Halen bugün 2021 de doğu anadolu köylerine gidin, yaşlıların büyüklerinden dinledikleri Ermeni'lerin Kürt'lere yönelik yaptıkları soykırım olaylarını isim isim size anlatırlar.
Kürt'lerin sözlü tarih niteliğindeki dengbejlerin,Ermenilerin Kürt'lere uyguladıkları soykırım olaylarının gerçek yüzünü kılamlarında görürsünüz."İbo Begı Parsinı" kılamında ,Rus askerleri bölgeye geldiklerinde ,yıllarca İboevindeki hizmetçisi Ermeni, Rus komutanına İbokızına sahip olması için evine geldiklerinde ,İbokızları babalarına bizi öldür Rus komutanına teslim etme derler.Ermenilerin bölgede Kürt'lere yönelik  yaptıkları  soykırım olayını tam ters çevirerek kendilerine yapılmış gibi göstererek tüm dünyayı yanıltıyorlar.
Ermenilerin bu yalanlarına Fıransa,ABD......gibi hıristiyan devletleri inandırdıkları yetmiyormuş gibi,Kürt olduklarını Kürt'ler için çalıştıklarını söyleyen PKK VE HDP'nin de Ermeni tezini ve yalanını savunmaları akla ziyandır.
Eğer PKK ve HDP  Kürt'ler için çalıştıklarını iddia ediyorlarsa doğuanadolu köylerine gidip 80-90 yaşlarındaki yaşlı kimseleri bulsunlar, onlardan gerçeği öğrensinler.Yoksa Kürt halkı kendisine soykırım yapanları unutmadığı gibi onlara destek verenleri de aynı kefeye koyup asla unutmayacaktır.

İşin aslı bu ister inanın ister inanmayın.Bu yazı 155 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI