Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
HERKES HESAP VERMELİ
Tarih: 15-03-2021 12:04:00 Güncelleme: 15-03-2021 12:04:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
“Hakikati saklayandan daha zalim kim olabilir” (Bakara/140)
 
İnsanların birçoğu elde ettikleri imkânlar sayesinde üstünlük taslarlar. Her şeye hâkim olduklarını zannederler. Ayrıca tekebbür içinde yürür ve konuşurlar, böylece azamet gösterirler. Oysa “…Üstünlük ancak Allah’a, elçisine ve müminlere mahsustur. Fakat münafıklar bilmezler.” (Münafikun/8)
Bu nevi insanlar hiç kimseye hesap vermezler ve onlara hesap soracak olan da bulunmaz. Oysa adab-ı muaşeret ölçüleri içinde ve hukuki olmak şartıyla herkese hesap sorulmalıdır.
Kamu görevi yapan kim olursa olsun, yaptıkları menfi işlerle ilgili eleştirmeliyiz. Aksi halde hakkı ve adaleti ayakta tutamayız. Gerek ülkemiz ve gerekse Müslüman ülkeler bu dirayeti gösteremediği için, bugün ıstıraplar, darbeler içinde darbelenmektedir.
Onların bu davranışlarını onaylamayanlar bile, maalesef haksızlık yapanlara iltifat etmekte, saygı duymaktadırlar. Zira beklentilerini onların sayesinde elde edebileceklerini sanırlar. Oysa onlar, makamlara ehliyetleri sayesinde değil, çevirdikleri manevralar sonunda ulaşmaktadırlar.
Malum çok malın haramsız elde edilmesi son derece zordur. Ayrıca bu neviden insanların beyanları da yalansız olmaz. Yani ziyade zenginlikler, makamlar, rütbeler yalansız, dolansız iktisap edilemez. Ne var ki bugün yalan, dolan geçer akçe durumundadır. 
Aslında insan vakarıyla, helal mal elde edişiyle, mütevazılığıyla, hak ve hukuk anlayışıyla, herkese karşı adil davranmasıyla anılmalı, haksızlığı ile anılmamalıdır.
Ne var ki günümüzde, gerek zenginler ve gerekse makam sahipleri ziyadesiyle töhmet altındadır. Şaibe, günümüz gündemini oluşturmaktadır. Zira bunların kısmı azamisinin Harun gibi geldiklerini ama kısa sürede de Karun’laştıklarını görüyoruz. 
Halbuki üstünlük mal, mülk ve makamlar sayesinde değildir. Ehliyetli olanlara iltifat edilmeli, dedikoduya sebebiyet verecek davranış sergilemekten uzak durulmalı, milleti konuşturmamak için dürüst davranılmalıdır.
Derler ya “ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Ama ülkemizde lafla değerlendirilmeler yapılmakta, onun için ithamlar süregelmektedir. Böylece gerçekler kulak ardı edilmektedir. Onun için de doğru ile yanlış karıştırılmaktadır.
Münafıklarla hareket edenlere iltifat yanlıştır ve insan şahsiyeti ile kabil-i telif değildir. Nitekim Necip Fazıl Kısakürek; “Allah ne yüze ne mal dolu ele bakar / İhlas ile yoğrulmuş kalbe, amele bakar” demekte, Nevzat Karataş da; “Temiz kalpmiş ne gezer… amelden yok payesi / Sahtekarlık mesleği, haramlar sermayesi” demektedir.
Bu tarz yaşayanlara iltifat etmek mürailiktir. Bunlara değil iltifat, onları teşhir etmekle insanların aldanmasının önüne geçilmelidir. Ayrıca memleketin selameti için herkes hesap vermeli ve herkes hesap sormalıdır. Onun için “Haklıyı haksızı iman ile tefrik edelim / Dur telaş etme efendi, işi tahkik edelim.” (Muallim Naci) 
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.      
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 15.03.2021


Bu yazı 318 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI