Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
ADİL OLMAK GEREKMEZ Mİ?
Tarih: 22-03-2021 10:50:00 Güncelleme: 22-03-2021 10:50:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
“Halkı tahrib eyleyip de kendin âbâd eyleme 
Bu cihanda ev yapıp ukbâyı berbad eyleme”
(D. Said Paşa)
 
Günümüzde maalesef, adalet dumura uğratıldığı için, yanlışta olanlar da, doğruya koşanlar da adaletten dem vurmaktadır. Ancak adaletin hâkim olduğu yerde, yanlış olana yer yoktur. Zira devletlerin payidar olması, adalet sayesinde mümkün olur. 
Ayrıca adaletin bulunmadığı yerde zayıf olanlar, sahipsiz kalanlar ezilir. Halkı ezilen bir milletin birlik içinde olması düşünülemez bile. Dünyanın hiçbir yerinde hukuk çizgisinden sapan, adaleti yozlaştıran devletlerin ayağa kalktığı görülmemiş, tam aksi yıkılıp tarumar olmuştur.
Demokratik hukuk devletlerinde zalimleri affetmek, mazlumlara, mağdurlara yapılabilecek en büyük zulümdür. Adaletin tevziinde zengin-fakir, emreden-emredilen, makam sahibi-makamsız farkı gözetilmeden, adalet uygulanmalıdır. Ancak geri kalmış ülkelerde adaletin farklı uygulamalarına rastlanmaktadır ama kendisini hukuk devleti ve demokratik gösteren devletlerde bu uygulamaların yeri yoktur. 
Adaletin hâkim olduğu yerde kayırmacılık, partidaşlık, yandaşlık, karındaşlık asla dikkate alınmaz. Zira adalet bu farklılıkları önlemek için vardır ve adalet asla siyasileştirilemez. Bugünkü Anayasamız da bu hükmü amirdir, kuvvetler ayrılığına dayanır. 
Ne var ki günümüz uygulamalarında gördüğümüz, bunun tam tersidir. Güçlerin tek elde toplanması, adaletsizliğin ziyadeleşmesine sebebiyet vermektedir. Oysa adaletin hâkim olduğu yerde adavet olmaz. Yani husumet, düşmanlık, kin, buğuz, garaz olmaz. Tam aksi şefkat ve merhamet doruklaşır. 
Adaleti tarafsız uygulayacak olanlar da, muktedir olanlardır. Bunun sağlanması, kişilerin adil olmalarıyla mümkün olur. Onun için “Allah her işte adaleti, iyiliği… emreder.”(Nahl/90) Keza “Hiç şüphesiz insanlar arasında hükmettiğiniz zaman (Allah) adaletle hükmetmenizi emreder” (Nisa/58) ve “Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan hâkimler, adaletle şahitlik eden kimseler olun…”(Maide/8) buyrulmaktadır. İmam Şafii’ye göre de; “Adalet Allah’ın emrine uygun şekilde amelde bulunmaktır. Çünkü adalet halkın dirliği ve düzeni, ibadetlerin ise süsü ve güzelliğidir.”
Meseleye bir başka açıdan bakıldığı zaman, adalet kadar büyük ve ilahi bir fazilet yoktur. Zira adaletin olduğu yerde, gücün ve silahın yeri yoktur. İşte o zaman düzen oluşur, istikrar sağlanır, insanlar da kendilerinden emin olurlar.
Adaleti dayalı düzeni sağlayamayan ülkelerdeki farklı adalet uygulamalarını Allah muteber görmemektedir. Uygulayıcılar bakan olsa da, hâkim olsa da, savcı olsa da, vali olsa da, esnaf ve tüccar olsa da durum değişmez. 
Onun için haykırarak, diyoruz ki, bırakın her halükarda adalet yerini bulsun. O zaman isterse kıyamet kopsun. Hiçbir zaman adalet siyasi cübbelerle örtülmesin, rahat bırakılsın. Böylece insanlara güven verilsin. Nitekim makamlar gelip geçer, adaletli insanlar daima hatırlanır ve dualara müstahak olurlar. 
Unutmamak gerekir ki, adalete herkes muhtaçtır. “Adaletsiz padişahın ateşler düşsün köşküne, sarayına.” Onun için Allah “Affa sarıl, iyi olan şeyleri emret ve cahillerden yüz çevir” (Araf/199) buyurmaktadır.
Sonuç olarak diyoruz ki, inanan herkes ayrım yapmadan adil olmaya mecburdur. Adalet duygusu gelişmemiş nadanlara salahiyet verilmemeli, ehliyete mutlaka önem verilmeli, siyaset adalet işine asla karıştırılmamalı, adalet baskı aracı olarak kullanılmamalı, zorbalığa yol açmamalı, şeffaflığın önünü açmalı, herkes hakkını almalı, böylece haksızlıklar önlenmeli, yetkililer de mutlaka uyanık davranmalıdır.
Namık Kemal’in dediği gibi; “Bulunmazsa adalet milletin efradı beyninde / Geçer bir gün zemine, arşa çıksa paye-i devlet.”                    
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.      
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 22.03.2021
 
İstifade edilen kaynak:
Mustafa Taşçı, Sözler Hazinesi, İstanbul 2004


Bu yazı 483 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI