Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
HASET EDEN HASRET KALIR
Tarih: 03-05-2021 05:12:00 Güncelleme: 03-05-2021 05:12:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
İşin başında hemen belirtelim ki, bizim maksadımız iktidar veya muhalefete yandaş olmak değil, bazı gerçekleri okuyucularımızla paylaşmaktır. Bunun için bazı tespitlerde bulunmaya çalışacağız.
Mesela iktidarın yaptığı otobanları, duble yolları, köprüleri, havaalanlarını, cami ve hastaneleri, adliye saraylarını ve okulları, muhalefetin görmemezlikten gelerek, ahkam kesmesi aklın alacağı iş midir? Bu tavrın tabanda makes bulması mümkün müdür? 
Zira iktidarın yaptığı müspet icraatları muhalefet görmemezlikten gelirse, o zaman siyasi hava gerginleşir, doğrular ve yanlışlar da buharlaşır.
Ülkemizin selameti için herkes doğruya doğru, yanlışa da yanlış demelidir. Siyasi hırs ön planda tutulursa, iç barışın sağlanması mümkün değildir. 
Ayrıca iktidar, siyasi taassupla, devamlı muhalefeti tartaklarsa, kendisine fayda yerine zarar verdiği gibi, muhalefetin de iktidarın gerçekten faydalı hizmetlerini görmemezlikten gelmesi de kendisine zarar verir.
Millet olarak beklentimiz, partilerimizin güç gösterisinde bulunmaktan uzak durmasıdır. Şefkat ve merhametle birbirine yaklaşmasıdır. Yani iktidar muhalefetin sesine kulak vermeli, muhalefet de iktidarın faydalı icraatlarını alkışlamalıdır. İktidar ve muhalefetin bir elmanın iki yarısı olduğunu bilerek hareket etmelidirler.
Bu anlayış sağlandığı zaman didişmeler olmaz, hakaretler tavan yapmaz, soğukluk ortadan kalkar, böylece millet de derin bir nefes alır ve rahatlar.
Ülkenin kalkınabilmesi önce hayırlı ve müspet işlerde ittifak sağlanmasıyla, sonra da sanayileşmeyle, ulaşımın gelişmesiyle mümkün olur. Bunu temin de seçilenlerin gayretiyle mümkündür. Bunun idraki içinde olmayanlardan hayır gelmez.
Nitekim geri kalmışlığın tek sorumlusu ittifak edemeyen siyasilerdir, asla millet değildir. Çünkü milletimiz yapılanları, eksik kalanları görerek oyunu kullanmaktadır. Oy almanın da yolu, millet nezdinde, dürüstlükten geçer. Milletimiz devamlı çatışma halinde olan bir parlamentoyu görmekten bizardır.
Malumdur ki, birlikten kuvvet doğar. Her parti samimiyetine göre değerlendirilir. İktidar ve muhalefetin ana görevi kavga etmek değil, milletin huzurunu temin etmektir.
Millet iktidar ve muhalefeti, aynı mesafeden bakarak, değerlendirmelidir. Didişmelerin, argo konuşmaların hiçbir faydası yoktur. Tam aksi milletin nefretini celbetmektedir. Onun için iktidar muhalefetle zıtlaşmamalı, muhalefet de dilini tutmasını bilmelidir.
Muhalefet, yerinde eleştirilerde bulunmalı, her konuşmasıyla ve devamlı iktidarı hedefe koyup, milleti kızdırmamalıdır. Çünkü bu ülke hepimizindir. Birbirimizin sevinci ile meşrur olmalıyız. Birbirimizin kederi ile de müteellim olmalıyız. Siyasi hırsla hareket doğru değildir. Zira haset eden hasret kalır.          
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.      
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Adapazarı – 03.05.2021


Bu yazı 377 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI