Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
BAYRAM GELMİŞ NEYİME DENMESİN
Tarih: 10-05-2021 05:23:00 Güncelleme: 10-05-2021 05:23:00


i-muftuoglu@hotmail.com
Bir Ramazan Bayramı’na daha kavuşacağız inşallah, ne mutlu bizlere. Gelecek Ramazan Bayramı’na da ulaşır mıyız bilemem. Zira dünya hayatını yaşımız itibariyle tamamlamak üzereyiz. Hoş inananlar için ölüm de bir bayramdır. Çünkü aşık maşukuna kavuşur ve dünyada görülemeyen güzellikler orada görülebilir.
Bayramlarda gönlü zengin olan insanlar merhamet kapılarını açık tutmaya çalışırlar. Nefsin kapılarını da kapalı tutarak, şefkat yelpazesi ile rüzgâr estirip, insanları da hoşnut ederler.
Ayrıca bayramlar insanlara huzur verir, yardımlaşmaları sağlayan günlerdir. Ele güne sofralar açılır, çaresizlere ikrama vesile olur. Onun için bu güzel günlerin gelmesi insanları mesrur eder, rahat soluklanmayı sağlar. İnsanları gönül rahatlığına ulaştırır.
Bayramlar yeniden umuda ulaşma yolculuğunu sağlar. Allah’tan af ve merhamet dilenir, bu hazzı ancak inanan insanlar alır. Bayramlar teavün ve tasadduku harekete geçirir. Böylece fakir-fukara en azından bir müddet ekonomik dertlerinden kurtulur. Bayramlar sayesinde insanların yalçın kayalıkları ve geçit vermeyen dağları aşması sağlanır.
Bayramlar sayesinde insan nefis muhasebesini yeniden yapar, yanlışları düzeltmeye çalışır, ikramda yarışır. Çünkü insan verdiğinden daha çoğunu Allah’tan alır. Ama bu iş inanmaya bağlıdır, inanmayanlar bu zevki alamaz. Zira onlar cimri olur.
Malum bayramlar sevinçlere vesiledir. İnsanları neşelendirir, buluşmaların erdemine ulaştırır, böylece gönüller okşanır, dualar alınır. Eller karıncalanana kadar Allah’a niyaz için açık tutulur. Bereketin seller gibi taşmasına vesile olur. Sevenler sevdiklerine kavuşur, ölenler ise sevenlerine kavuşamaz.
Bayramlarda dargınlar barışır, gönüller hoşnut olur. Bayramlarda rahmet rüzgârları bir başka güzellikte eser, çiçekler bir başka koku saçar, kuşlar daha güzel öter, denizler coşup ‘hu’ diyerek kenarları yalar, muhteşem manzaralar oluşturur, sineklerin vızıltısı bile bir başka olur.
Bayramlar insanın hasletlerini coşturur, insanları munis kılar, böylece kederler, sevinçler paylaşılır. Zira bayramlar yeni umutların kapılarını açar, böylece gönüller ferahlar. Bayramlar insanları merhamet potasında eriterek, yeniden şekillendirir. Böylece nadan olanlar ayrışır, saygının, sevginin güzelliğine ulaşılır, gönüller inşirah bulur. Ama gönülleri nasırlaşmış insanlara elbette ki faydası olmaz. Çünkü onlar cimri olurlar, sağına, soluna bakmaz, sadece kendi nefisleri ile meşgul olurlar. Nefislerini bile israf olur düşüncesiyle sadece kendisi için kullanırlar. Çünkü insanlara bakışı şaşıdır. Onların kalpleri mühürlüdür, gözlerine perde inmiş, açlık feryatlarını da duymazlar. Onların çoraklaşmış beyinlerini bayram anahtarları bile açmaz.
Tabii ki gönlümüz bayramın herkese huzur getirmesini ister. Herkesi bayramlar mesrur etsin, gönülleri yumuşatsın, kavgasız, gürültüsüz zamanlara kavuştursun. Kucaklaşan, paylaşan, ötekileştirmeyen bir toplum haline getirsin. İnsanları geleceğinden umutvar etsin.
Çünkü biz millet olarak inanıyoruz ki kardeşiz. İtişmelere gerek yok. Herkes merhamet kanatlarını açarak, kucaklaşmak için gayret göstersin. “Bayram gelmiş neyime” demesin.
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Adapazarı – 10.05.2021


Bu yazı 281 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI