Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
BU BAZİÇEDE BİZLER YİNE YANDIK
Tarih: 31-05-2021 12:55:00 Güncelleme: 31-05-2021 12:55:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
21 Mayıs 2021 tarihinde, Cüneyt Dengiz ve İslam Çolak ile birlikte, İstanbul’dan yola çıkarak Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara, Nevşehir, Kayseri, Darende, Malatya, Diyarbakır, Batman, Mardin, Kızıltepe, Kahta, Adıyaman, Gaziantep, Mersin, Adana ve ilçelerindeki seyahatimiz sonrası, 30 Mayıs 2021’de İstanbul’a döndük.
Gezdiğimiz yerlerde insanların kavruk, ancak misafirperver olduklarını, sıkıntı içinde kıvrandıklarını gördük. Çok konuşmuyorlar. Zira vuku bulan olaylar sebebiyle suskun duruyorlar. 
Diyarbakır’da ashaptan ziyade medfun bulunduğu, 639’da Hz. Ömer zamanında, İyaz bin Ganem komutasında fethedildiği, o günden başlayan ezanın minarelerinde eksik olmadığı, bugün de ezan seslerinin devam ettiği, ezanla camileri insanların doldurduğunu gördük. Engin arazilere sahip olan illerimizin, sulama imkânsızlığı sebebiyle, rekoltelerinin düşük olduğunu anladık.     
Müşahede ettiğimiz diğer bir husus, selamın ziyade dillendirildiği ve misafirlere gösterilen saygıdır. Uzun zamandan beri vaki olan yorgunluk, insanlarının gözlerinden anlaşılmaktadır. Ama teröre de asla müsaade etmedikleri, onlara lanet okudukları da bir vakadır. 
Bu hal iyi anlaşılmadığından, oraların ahalisi haksız olarak yerilmektedir. Bahis konusu yerlerin idarecilerinin, olayların gelişmesini önleyecek tedbirleri adilane almaları, sivil polislerin silahlarını teşhir edercesine ahalinin arasında dolaşmalarına meydan vermemeleri gerekir. Ayrıca zecri tedbirler yerine, manevi bir alan oluşturulmalıdır.
Keza idare edilen insanlara baba anlayışı ve ana şefkati ile yaklaşılmalı, ahali potansiyel suçlu olarak görülmemelidir. Halkın mevcut siyasi partilerin hiçbirisinden memnun olmadıklarını, kurtarıcı birilerinin yeniden ortaya çıkmasını bekler gibi bir sessizlik içinde olduklarını gördük.
Diğer taraftan, koronavirüs sebebiyle istihdamın daralması sonucu, insanlar ekonomik sıkıntılar içinde kıvranmaktadırlar. Buralarda yaşayan insanların en çok yakındıkları husus, ötekileştirilmekten ileri gelmektedir. Maalesef bunu bu seyahatimiz münasebetiyle yakinen gördük. 
Gezdiğimiz ilçelerde ve illerde “Ancak müminler kardeştir” (Hucurat/10) emri gereği kardeşlik pekiştirilirse, o zaman huzur ortamı tavan yapar. Kardeşlik atmosferi gelişir.
Hemen hemen her vilayette sahabe ve peygamber kabirleri bulunmaktadır. Elyesa A.S., Zülkifl A.S. bunlardan sadece iki tanesidir. Bu sebeple malum mekânların ziyade ziyaretçileri vardır. Yani manevi turizm bu sayede gelişmiş durumdadır. 
Diğer göze çarpan husus, muktedirlerin hizmette ayrıcalık yaptıkları, hizmette siyasetin hükümran olduğudur. Oysa bu hal tedirginliklere sebebiyet vermekte, hoşnutsuzluğu artırmaktadır. Hizmet herkese ve eşit derecede yerine getirilmelidir.
Ziya Paşa der ki;
Eyvah bu baziçede bizler yine yandık
Zira ki ziyan ortada bilmem ne kazandık
Terör olaylarının tesirinde kalan halkın çaresizliği her yerde görülmekte, nefes almada bile zorlanılmaktadır. Oysa devletimiz hukuk devletidir. Hukuktan ümidin kesilmemesi gerekir. Aksi halde kaosun oluşmasına zemin hazırlanır. Bu durum ise tabanı rahatsız eder. 
Onun için “Memurdur dedikleri, simittir yedikleri / Yüz metreden sayılır, sırtının kemikleri.” Bu durumun önlenmesi sözle değil, icraatla olur. Yani yaygın ekonomi, üretim imkânı sağlanması, ayrıca elitlerle halkın kucaklaşması ile sağlanır. Ziraatın canlandırılması, hayvancılığa önem verilmesiyle şehirler kalkınabilir. 
Kucaklaşamayan milletin sonu hüsrandır. Onun için birbirimizin derdi ile hemdert, sevinci ile mesrur olmalıyız. Böylece nefes almalıyız. 
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.
“Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”       
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 31.05.2021


Bu yazı 336 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI