Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
FAZLA SÖZE NE HACET
Tarih: 07-06-2021 08:44:00 Güncelleme: 07-06-2021 08:44:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
Aslan mert olur, kaplan hilekâr
Aslan tavuk peşine düşerse, tilkinin maskarası olur
İnsan kendini feda etmekle insan olur
 
Devlet; bir tarife göre, merkezi bir teşkilata sahip olan ve bir toprak parçası üzerinde toplanan kuvvet, kudret, hâkimiyeti ifade eden siyasi bir kuruluştur. Yönetilmesi hükümetler eliyle olur. Devletin gücü adaletle sağlanır. 
Zira “Allah her işte adaleti, iyiliği… emreder.”(Nahl/90) Devletin güçlenebilmesi için Allah; “Emanetin ehline verilmesini… insanlar arasında da adaletle hükmedilmesini” (Nisa/58) emreder. Keza Allah “Ey insanlar! Hakkı ayakta tutan hâkimler, adaletle şahitlik eden kimseler olun”(Maide/8) buyurmaktadır. 
Adalet ise, Allah’ın emrine uygun şekilde amelde bulunmaktır. Zira insanlar neye layıksa öyle idare olunurlar. Kanunlar, nizam ve asayiş devlet için elzemdir. Çünkü devletlerde insan gibidir, büyür, olgunlaşır, yaşlanır, zamanla ölür ve ortadan kalkar. 
Malum olduğu gibi; “Bir devleti kurmak için bin sene ister, yıkmak içinse bir saat bile yeter.” Bu sebeple devletin payidar olması için, yöneticilerinin doğru, dürüst ve erdemli kişilerden oluşması gerekir. Çünkü “Aslolan millettir, devlet sadece millete hizmet için vardır.”(Necmettin Erbakan) Şeyh Edebali de der ki; “Ey Oğul, insanları yaşat ki devlet yaşasın.” 
Hükümet kurmak için söz sahibi olanlar, hükümeti ehil insanlar tarafından oluşturmalı, milletin onaylamadığı kişileri istediği gibi seçmemeli, emaneti mutlaka ehline vermelidir. Yani ne idüğü belli olmayan bazı kişileri memnun etmek için ve tesir altında kalarak, hükümetler içindeki atamaları yapmaktan geri durmalıdır. 
Milletin gözünde onay alması mümkün olmayan insanların, topluma sorulmadan, parti teşkilatlarının düşünceleri alınmadan atamalarının yapılması, hem hükümetlerin ve hem de partilerin çökmesine sebebiyet verir. Bu husus maalesef günümüz hükümetlerinde olmuş ve naehil insanlar bakan yapılabilmiştir. Bunun tesiri seçim sandıklarında belli olacaktır. 
Diğer taraftan devleti anlamak muhteva ister, tecrübe ister, edep ister, had bilmek ister. Ayrıca paraşütle inenleri kabullenmek son derece zordur. Bu nevi tasarruflar devletin izmihlaline sebebiyet verir. Tarihen sabittir.
Osmanlıda sultanların rekabeti, temelin çürümesine sebebiyet verdiği gibi, şimdi de aynı uygulamalar devletin bekasını tehlikeli hale getirir. Onun için muktedirler atamalarda hem ehliyet aramalı, hem tesir altında kalmamalı ve nevzuhur kişilere böyle imkânlar verilmemelidir. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen işit.”
Bizim maksadımız uyarmaktan ibarettir. Gelişigüzel ve tesir altında atamaların yapılmamasını hatırlatmaktan ibarettir. Yoksa devlete zarar gelir, bu da hepimizin üzülmesine sebebiyet verir.
Bunlara dikkat edilmezse, ana ile kızın, baba ile oğlun kavgaya düşmesine böylece zemin hazırlanmış olur. Çünkü analar över, babalar sever. Bu kural da unutulmasın. Nitekim ar, hayâ gözden, kâr yüzden anlaşılır. Bu neviden görevlendirmeler sonucu arsıza yüz verirsen misali ardı ardına istemeye devam eder, had bilmez hale gelir, devletin böylece temeli dinamitlenir. Söz anlayana… Unutmamak gerekir ki, ağzından bal akan arının, kuyruğunda iğnesi vardır. Ne zaman batıracağı tahmin edilemez.
Bizim maksadımız devlete zararı olabilecek kişilere görev vermenin yanlış olduğunu ifade ile ilgilileri uyarmaktan ibarettir. Ayrıca bildiğini okumaktan uzak durmanın hatırlatılmasıdır. Osmanlının son dönemlerde liyakate önem vermediği için, saray entrikaları sonucu çöktüğü cümlenin malumudur. Ülkemizin aynı akıbete uğramaması için uyarmaya devam etmekten ibarettir. 
Hatırlatmak isteriz ki, Aşık Seyrani’nin dediği gibi: “Emsaliyle konuşmayan adamın / Altın ismi olur pul yavaş yavaş,” Malum davul bile dengi dengine çalar. Fazla söze ne hacet?    
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.
“Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”       
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Adapazarı – 07.06.2021


Bu yazı 350 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI