Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
BİZDEN SÖYLEMESİ
Tarih: 01-03-2021 11:57:00 Güncelleme: 01-03-2021 11:57:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
2002’den beri iktidarda bulunan Sayın Tayyip Erdoğan’ın nereye doğru koştuğu merak konusudur. Zira her seçim sonrası farklı bir görüntü sergiliyor, istikrarlı bir politikası yok. Şartlara göre siyasetinde değişiklikler yapıyor. 
Bazen batı endeksli, bazen Amerikancı, bazen de Ruslarla görüşmelerini eksik etmiyor. Ama iç politikasında, sanki, bunları reddeden bir tutum içine giriyor. 
Bizce bunun sebebi, samimi olmadığından değil, yalnızları oynadığından kaynaklanıyor. Malum demokratikleşmiş ülkelerde yöneticilerin tecrübeli müsteşarları, kuruluşları, dostları vardır. Meseleler onlarla konuşulup, netleştirildikten sonra gündem konusu olur.
Ama Sayın Erdoğan’ın böyle bilgili, tecrübeli, doğruya onay, yanlışa fren olabilecek bir kuruluşu yok. Böyle bir teşkilatının olması gerektiğini evinde teklif ettik ama bunu realize edemedi. Tam aksi, milletin iğbirarını çeken eski Meclis başkanlarıyla yetindi.   
Onun için her şeyi kendisi düşünüyor ve yapmaya çalışıyor. Bundan dolayı maalesef istikrarı sağlayamıyor. Sadece kendine göre doğru olanı yapmaya çalışıyor. İşte o da kâfi gelmeyince, siyasi münakaşaların doğmasına sebebiyet veriyor.
Devletin bütün işini yüklenmek hem çok zor hem de doğru değildir. Yük paylaşıldığı zaman, işler kolaylaşır. Zaten Cumhurbaşkanının asıl görevi yükü paylaştırmak, arkasından da denetlemektir.
Zira Türkiye büyük bir ülke, tek kişinin idare edemeyeceği kadar meseleleri var. İç politikada, dış politikada aşılması kolay olmayan problemleri var. Onlara çözümler bulmak ve bulunan çözümleri aktarmak, bir insanın gücünü aşar. 
Ayrıca ekonomik sıkıntılar, dış politikadaki açmazlar, komşularla olan ihtilaflar halli kolay olmayan meselelerdir. Bunların çözümü için ehliyetli, basiretli konseylerin olması gerekir. Yoksa insan ne kadar güçlü olursa olsun, tek başına bunlara çözüm bulamaz. 
Bildiğimiz kadarıyla Sayın Tayyip Erdoğan’ın böyle bir çalışması yoktur. Onun için yorgun düşmüştür. O zamanda ağzının fermuarı açılıyor, konuşmaya başlıyor ve konuşmalarla ortamı germiş oluyor. Böylece hem kendisini hem de tabanı yoruyor. Neticede de siyasi sataşmalar başlıyor.
Elbette iktidar olanların yorgunluğu ziyadedir. Bunun azaltılması, emaneti ehline tevdi etmekle mümkün olur. Tabanı memnun edecek olan müspet uygulamalardır. Bu da muhalefeti germekle değil, uyum sağlamaya çalışmakla olur. Aksi halde muhalefetin salvoları yıpratıcı olur. Ayrıca muhalefeti dikkate alma anlayışı taşkınlıkları azaltır. Bunun aksi siyasi kaosun oluşmasına sebebiyet verir. 
Sonuç olarak iktidar yol, köprü, havaalanı, güzel müzeler, güzel saraylar yapacaktır. Ancak devlet-millet kaynaşması, milli ve manevi değerlerin geliştirilmesi, adaletin tevzinde adil davranılması, Anayasal kuruluşlara müdahale edilmemesi her şeyden daha önemlidir. Zira milli ve manevi şuuru oturmamış ülkelerin, medeniyet yarışında önde olması düşünülemez. Onun için iktidar birleştirici olmalı, ötekileştirici görüntüden uzak durmalıdır.
Bizden söylemesi…     
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.      
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Beylerbeyi – 01.03.2021


Bu yazı 153 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI