Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
GAFLETTEN UYAN!
Tarih: 22-02-2021 13:08:00 Güncelleme: 22-02-2021 13:08:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
“Allah sizden inanıp iyi işler yapanlara va’detmiştir: Onlardan öncekileri nasıl hükümran kıldıysa, onları da yeryüzünde hükümran kılacak…”(Nur/55)
 
“… Elçiye itaat edin ki rahmete erdilesiniz.”(Nur/56)
 
“Kim ki ma’rufu emreder, münkerden nehyederse o kimse yeryüzünde Allah’ın halifesidir, Resulullah’ın halifesidir ve Kitabullah’ın halifesidir.”Süyuti, Camiul-ehadis)
 
Ayetler ve hadisler, bize, daima doğru olana tabi olun, yanlıştan uzaklaşın diye emretmektedir. Ömrü fani olan insan, bu hükümlere tabi olarak konuşmalı, yazmalıdır. Her konuda tarafsız kalmaya gayret göstermeli, tarafgirane davranmamalı ki kıymeti harbiyesi olsun.
Bu ölçüler her sahada makes bulmalı, siyasette ölçü olmalı, mesleklerde de prensip haline getirilmeli, aksi halde sorumluluktan kurtulmak mümkün değildir.
Gelip geçici bir dünya için vebali mucip konuşmaların, sataşmaların insana zarar vermekten öte bir faydası yoktur. Onun için olaylara objektif yaklaşılmalı, müspet alkışlanmalı, menfi de yerilmelidir. Bu hal siyasette bir başka önem taşır.  
Yani hangi fırkadan olursanız olun doğrunun önünde eğilmeli, doğru icraatı alkışlamalısınız. Muhalif partiden olmak doğruyu görmemeyi intaç etmez. Siyasi taassup bizi kör etmemelidir. Yani eserler ortada dururken onlara göz kapamak nefse uymak demektir. Bir başka deyişle bakar kör olmamak gerekir. 
Muhalif olmak demek, şaşkınlığı meşrep edinmek değildir. Muktedir olanların yanlışlarını tespit ederek, usulü içinde haykırmaktır. Millete faydadan ziyade zararı olan işlere fren olmak, faydalı işlere de yardımcı olmak Hak emridir. Bu emir herkese şamildir. 
Bize, daima doğrudan yana olma talimatı verilmiştir. Bu talimatlara uyanlara Allah vadetmektedir. Hadisler de bizi gafletten uyandırmaktadır. Bunları göz ardı ederek hareket etmek mesuliyeti muciptir. Böyle bir mesuliyeti taşımak, felaketin başımıza gelmesi demektir.             
İnanıp hayırlı işler yapanlara Allah vadetmekte ve “inanıp iyi işler yapanlara vadetmiştir… Öncekileri nasıl hükümran kıldıysa, onları da yeryüzünde hükümran kılacaktır.”(Nur/55) Allah vaadinden hulf etmez. Önemli olan talimatlara uygun hareket etmektir.
Geçici bir dünyada için siyasette çırpınıp durmanın, haksızlıklara karşı susmanın, doğru olanı da yozlaştırmanın anlamı yoktur. Yani şerde yarışmanın kıymeti harbiyesi yoktur. 
Bizlerin itaat edeceği husus, Allah’ın ve Peygamberin talimatlarıdır. Genel başkanların yanlış söylediklerine ne pahasına olursa olsun uymamak, doğru olanlara da alkış tutmaktır. Ama doğru-yanlış terazisini de sağlam tutmak gerekir. Aksi hal insanı adaletsizliğe sürükler, bunun da manevi müeyyidesi ağırdır. Çünkü Allah adaletle hükmetmeyi emreder. 
Nitekim “Allah size, adaletle hükmetmenizi emreder…”(Nisa/58) ve “Ey iman edenler Allah için hakkı ayakta tutun, adaletle şahitlik eden kimseler olun…”(Maide/8) buyrulmaktadır. 
Hz. Ömer’in beyanından ilhamla, Mehmet Akif’in dizelere döktüğü gibi    
“Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu
Gelir de adl-i ilahi Ömer’den sorar onu”
Bu sebeple hepimiz olaylara net bakmalı, şaşı bakmamalı, mesuliyet intaç edecek hiçbir fiil ne pahasına olursa olsun alkışlanmamalıdır. Selamet yolu budur. Buna uyulursa sulh ve sükuna ulaşır, katliamların, çalmaların, çırpmaların, soymaların önüne geçmiş oluruz. Aksi hal tufandır.
Onun için; “Ömür bahçesinin gülü solmadan / Uyan ey gözlerim gafletten uyan” (Yunus Emre)
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.      
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Beylerbeyi – 22.02.2021


Bu yazı 67 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI