Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
VAH Kİ VAH!
Tarih: 20-09-2021 20:59:00 Güncelleme: 20-09-2021 20:59:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
Vah ki vah… Ne hale geldik. Siyaset milletimizi vahim durumlara düşürdü. Siyasi taassup bizi birbirimizden kopardı, ötekileştirdi. Birliğimizi, dirliğimizi bozdu. Selam alıp, vermemiz zorlaştı. Oysa Allah bizi kardeş ilan etti. 
Bugün siyaset alanı, bir nevi menfaat elde etme alanı haline geldi. Herkes cebini doldurma sevdasına düştü. Hayrın ve şerrin hükmü ortadan kalktı. Zira dünyevileşme gözlerimizi kör etti. Çalmak, çırpmak, soymak, soydurmak, sömürmek ve sömürtmek meslek haline geldi. Böylece ahiret hayatı ve hesap günü unutturuldu.   
Oysa herkes yaptığı işten sorumlu tutulacaktır. Yapılan her işin zerresi bile Defter-i Kebir’e kaydolmaktadır. Unutmamak gerekir ki, ne kadar yaşarsak yaşayalım, bir gün ölecek ve hesaba çekileceğiz. Ne yazıktır ki ladini eğitim bunları düşünme imkânından bizi mahrum bırakmaktadır.  
Zira ladini eğitimin, modası, podyumu, diskosu, cafe ve pavyonu millete daha cazip gösterilmekte, böylece helal ve haram belleklerden silinmektedir. İnanan-inanmayan herkes dünyevileşme sevdasına düştüğü için, gözleri görmez oldu, kulakları duymaz oldu. 
Bu hal istikbalimizi tehdit etmektedir. Siyaset akli olmadığında, nice hanümanları yok etti, inkıraza uğrattı. Bizler hâlâ ülkemizde meydana gelen siyasi kaosta neyin peşindeyiz. Aslında siyaset bizi birbirimizden uzaklaştırmamalı, tam aksi aynı hedefte birleştirmelidir. Yoksa dertlerimiz, problemlerimiz yığınlaşmaya devam eder, altından kakamayız. 
Bizde, iktidar ve muhalefet, maalesef hep ayrı türküleri dillendirmekte, milleti ayrılığa düşürmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Memleketimizde bu aykırılıklar neyin nesi? Ülkenin yararına olanda, iktidar ve muhalefet birlikte hareket etmeye mecbur değil midir? Bunu bir türlü idrak edemeyenlerden fayda beklemek, zaman kaybı değil midir?
Aslında millet olarak bizler, seçimlerde tavrımızı net olarak ortaya koymadığımızdan, partiler istediği gibi hareket ediyor. Bu hal aklıselimin kabul edebileceği bir durum değildir. Çünkü her konuşan siyasetçi, sadece konuşmak için konuşuyor. Derde deva olabilecek herhangi bir doğruyu söylemiyor. Zaten söyleyemez de… Çünkü son zamanlarda liderler buna müsaade etmiyor. Onun için milletvekillerinin konuşmaları hep kavruk oluyor. 
Ülke için yapılması gereken faydalı hizmetleri, iktidar, muhalefetle birlikte yapmalı, hizmet hiç kimseye mal edilmemeli, millete mal edilmeli, böylece rekabetin önüne geçilmelidir. Millet için yapılanlar, milletin parası ile yapıldığı için, hiç kimse ‘ben yaptım’ deme cesaretini gösteremez. Bu hal sükûneti temin eder, farklı iddiaları ortadan kaldırır. 
Sonuç olarak deriz ki;
1- Demokratik hukuk devletlerinde faydalı hizmetler birlikte yapılmalıdır. Hiçbir parti tek başına bu hizmetten sayeban olmamalıdır.
2- Faydalı hizmetler müşterek tespit edilmeli, böylece her parti doğacak olan yükün altına elini koymalıdır.
3- Milleti aldatmak için, hiç kimse millet adına yapılan işleri, kendine mal etmemeli, her şey aleni yapılmalı, usulüne uygun ve şaibesiz olmalıdır.
4- Yapılan hizmetler hakka ve adalete uygun olmalı, hiçbir partiye üstünlük tanınmamalı, milletin parasıyla hiç kimse tantanaya tevessül etmemelidir.
5- Birliktelikte bereket, ayrılıkta hezimet vardır. Bunu partilerimiz ve tüm siyasilerimiz akıldan çıkarmamalıdır.  
Bütün ikazlara rağmen, milletin taleplerine kulak tıkayan siyasilere millet olarak mecbur değiliz. Bu sebeple denenmişi denemekten uzak durmalıyız. Yeni arayışlara tevessül etmenin zamanı gelmedi mi?   
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.
“Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”       
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 20.09.2021


Bu yazı 190 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI