Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
ZEVK-İ SİYASET NAMINA
Tarih: 21-06-2021 10:25:00 Güncelleme: 21-06-2021 10:25:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
Ülkemizdeki siyasi çekişmeler, fayda sağlamaktan ziyade zarar veriyor. Zira iktidar ve muhalefette, siyaseten doyumsuz iştiha bitmek tükenmek bilmiyor. Meclis görüntüleri ve ekran görüntüleri akıl almaz derecede argo. 
Yapılan konuşmalar laf olsun diye yapılıyor. Bu konuşmaların, olan problemleri çözmeye mütedair olmadığı anlaşılıyor. Bundan dolayı millet, bunların yaptıklarından nefret ediyor. Yani seçtiklerinden memnun olmadığı için vahlanıp duruyor.
Ne hazin bir tablodur ki, ülkemizde iktidar ve muhalefet hiçbir konuda anlaşamıyor. Bu hal tabanı geriyor, taban da yönetenleri hayırla anmıyor. Yaptığımız gezilerde bunu ayan beyan gördük.
Milleti tiksindiren bu tutumlar sonucu, milletin yeni bir arayış içinde olduğunu anladık. Çünkü derdi ile hemdert olmayan iktidardan şikâyetçi, muhalefetten de çözüm önerileri görmediği için umutsuzdur. 
Oysa iktidar ve muhalefetin varlık sebebi, problem üretmek değil, var olan problemleri çözmektir. Acuze insanlar gibi konuşmamaktır. Maalesef bundan dolayı hiç kimse iktidardan da, muhalefetten de memnun görünmüyor. Yeni bir oluşuma ihtiyaç olduğunu dillendirmeye çalışıyor. 
Bu hoşnutsuzluğa bir de ekonomik sıkıntılar ilave edilince, millet kara kara düşünmektedir. Uygulanan ekonomik, sosyal ve siyasi politikalardan yorgunluk içinde kıvranıp, durmaktadır.
Bütün bunlar, olaylara taassupkâr bakmak ve milleti düşünmeden oy sandığına gidip, oy kullanmaktan neşet etmektedir. Çünkü temsilcilerini millet değil, genel başkanlar seçmektedir. Bundan dolayı milletvekilleri milletin değil, genel başkanların vekili gibi davranmaktadır.
Parlamento ise emir-komuta altında hareket etmekte, Meclis başkanları da geleceklerini düşünmekte, onun için demokratik esaslara göre Meclisi yönetememektedir. Bütün bunların sebebi, gerek seçimlerde ve gerekse Meclis başkanlarının seçiminde ehliyete ve liyakata önem verilmemesinden kaynaklanmaktadır. 
Hiçbir milletvekili bundan dolayı çözüm üretemiyor. Sadece alıştırılmış papağanlar gibi konuşup, duruyor. Onun için de tabanda asla itibar görmüyor. Ama her aybaşı maaşını cebe indirmesini ve kendi maaş zamları söz konusu olduğunda ittifak etmesini biliyor. Helal-haram ayrımı yapmadıkları için de sözleri dinlenmiyor. Avara kasnak gibi dolanıp, duruyorlar.
Halbuki;
Siyaset geleceğin maddi ve manevi şartlarını hazırlayıp, millete sunmaktan ibarettir. 
Siyaset tecrübe, muhteva ister. Aklı erenlerin siyasetten uzak durmalarını bekleyenlerin akıbeti, cahiller tarafından yönetilmeleridir. Yani naehil insanlara görev verilmesinin şaşmaz sonucudur. 
Siyaset sebebiyle memleketin maddi ve manevi bunalım içinde bulunması durumunda, seslerini çıkarmayan tarafsızlar için, cehennemde özel bir pansiyon hazırlanmaktadır. Zira onlar nemelazımcı fırkalardır.
Siyasette rezil kimseler baş olunca, aklı erenler saf dışı bırakılınca, faziletli kişiler de helak olmaya müstahak olur.
Siyaset ehil olmayanların elinde kalırsa felakete, ehil olanların elinde de saadet ve selamete vesile olur.
Siyasilerin dili sert ve sivri olmamalıdır. Tatlı dilli olmaları daha güzel sonuçlar doğurur.
Siyasette konuşmayı maalesef siyasetçi yapıyorsa, kümese göz kulak olmak gerekir. 
                                   Şair Salih Reşit Paşa diyor ki; “Mülkü tahrip eyledik zevk-i siyaset namına / Adli yıktık, halkı mahvettik siyaset namına.”
Keza Şeyh Galip de der ki; “Yine zevrâk-ı derunun, kırılıp kenâre düştü / Kimi terk-i nâm-ü şane, kimi itibâre düştü.” 
Yazmak bizden, düşünmek sizden…    
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.
“Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”       
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 21.06.2021


Bu yazı 460 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI