Bugun...


İsmail Müftüoğlu

facebook-paylas
HAKKI TUTUP KALDIRMAK
Tarih: 28-06-2021 11:08:00 Güncelleme: 28-06-2021 11:08:00


i-muftuoglu@hotmail.com
 
Nasihat kolaydır, kabul etmek ise zordur.
Ağaran saçların nurunu, isyan ile karartma.
Hırslı olan insanlar, bilmeden helak olur. 
Bulut gölgesinin ve alçakların sevgisinin devamı yoktur.  
 
Nefislerine hâkim olamayan insanlar, eninde sonunda hüsrana uğrar. Zira nefis, herkesin istidadına göre yaklaşır. Kimilerini kibir ve gururdan, kimilerini hırsından vurur. Kimini de hevasından ve hevesinden vurur. Böylece insanı takvadan uzaklaştırır ve meyvesiz ağaç gibi kurutur.  
Çünkü hırs, insanın kadr-ü kıymetini düşürür. Hırs yorgunluğun anahtarı ve belanın bineğidir. Hasud insan da, kendini rezil eder. Yani bahis konusu hususlar, insanın kemalâtı için yapıcı değildir.
Nefsine uyanlardan merhamet beklenilemez. Çünkü onlar aynı zamanda egoist insanlardır. Sadece kendilerini düşünür, fakr-u zaruret içinde kıvrananları görmemezlikten gelirler. Helal-haram demeden sadece kendi kasalarını doldurmaya çalışırlar. Bu nevi insanlar, aynı zamanda son derece kibirlidir. 
Bu yapıda olan insanlardan, asla faydalı hizmet beklenemez. Çünkü son derece obur ve doyumsuzdurlar. Bütün nimetleri kendi ambarlarına taşırlar. Bulundukları makamları sömürürler. Mal biriktirme hırsını tatmin için çalarlar, soyarlar. Bu nevi insanlar aynı zamanda zalimdir ve asla masumun feryadını duymazlar. 
Hâlbuki faziletli olmak, milletini düşünmek, hayırlı amellerde bulunmayı gerektirir. Hırs, kibir, gurur ise buna mani olur. Oysa en iyi insan, müspet anlamda aklını kullanandır. En büyük düşman da, insanın ahmaklığıdır. 
Zira akıl sayesinde insan kemale yol alır, ahmaklık da insanı zir ü zeber eder, ilgiden mahrum bırakır. Makam sahiplerinin büyük bir bölümü, ahmaklıkları sebebiyle insanların gözünden düşer. Böylece her şeyini kaybederek, rezil olur. Bunun sebebi, yanlış yollara sapmaktan neşet eder. Bunların gözleri var ama görmezler, kulakları var ama duymazlar, zira bunların gönülleri mühürlüdür. Unutmamak gerekir ki, kalbin aydınlığı helal yemekten hâsıl olur, kararması da haram yemekten meydana gelir. 
Nefis sahibi iki insana, dünya dar gelir. Zira doyumsuzluk onları istila eder. Aslında açgözlülük, ateş fırtınasına tutulmaya sebebiyet verir. Onun için devamlı meth-ü sena talep etmek, yüzsüzlüktür. Edepli olmak, altın talep etmekten daha hayırlıdır. 
Unutmamak gerekir ki, bu gibi insanlar için mal susuzluğu, su susuzluğundan daha şiddetli ve yakıcıdır. Onun için denir ki, zalimin ömrünün gölgesi kısa, cömerdin gölgesi engindir. 
Fani olan dünyada asıl olan, kibrin, gururun, cimriliğin, nefse hizmet etmenin ahmaklığına düşmeden, doğruları savunmak ve hakkı tutup kaldırmaktır. Ülkemizde bu anlayışa sahip yöneticilerin fazla olduğu söylenemez. Millet aç biilaç sokaklarda sürünürken, nefsine uyanlar ise Kehkeşanlarda yaşarlar. Ama konuşmaya gelince mangalda kül bırakmazlar. Hırsları doyumsuz, konuşmaları yalan, yemeklerine de haram bulaşıktır. Milletin bunlarla selamete ulaşacağını zannetmesi, kendini aldatmaktan ibarettir. Geçenleri gördük, mevcutları yaşıyoruz, geleceğimizden emin değiliz. Kurtuluşun tek çaresi, öze dönerek, izaha çalıştığımız yanlışları yapmadan, yeni yapılanmalara gitmektir.             
Rahman ve Rahim,
Kadir ve Muktedir,
Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.
“Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”       
Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 28.06.2021


Bu yazı 439 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI