Bugun...


Mehmet Göktaş

facebook-paylas
Bir Başkadır Diyarbakır’ın Batman’ın Çocukları
Tarih: 23-09-2021 22:54:00 Güncelleme: 23-09-2021 22:54:00


Bayramlık elbiseleri gibi Diyarbakır’ın Batman’ın kız çocuklarının Kutlu Doğumlarda giydikleri elbiseleri vardır. Çünkü onların üçüncü bir bayramıdır Kutlu Doğumlar, Mevlidler, hasretle o günü beklerler ve sabah erkenden etkinliğin düzenlendiği meydanlara inerler. Şu salgın nedeniyle iki yıldır bunun hasretini çekmektedirler, inşaallah bayramlarına yeniden kavuşacaklar.

Sadece elbiseleriyle değil asıl yüreklerindeki Peygamber Sevdalarıyla bayram eder bu çocuklar. Peygamber’in adı anılır anılmaz gözlerinin ışığı parlayıverir onların. Hem O’nu çok iyi bilirler, tanırlar. Her yıl O’nun hayatını satır satır okuyarak Siyer yarışmalarına katılırlar.

Zaten onların şehri O Peygamberin (s.a.v) ashabı ‘İyaz bin Ğanem, Suleyman bin Halid tarafından fethedilip kendilerine armağan edilmişti.

Ve Diyarbakır’ın Batman’ın çocukları Namazın Çocuklarıdırlar. Bir yaz tatili boyunca camilerde aldıkları İslami derslerini, özellikle namaz eğitimlerini bir finalle kutluyorlar. Ekranlarda, resimlerde gördüğünüz gibi şehrin bir caddesinden başlattıkları yürüyüş bir meydanda düzenlenen tören ve cemaatle kıldıkları namazla son buluyor.

“Bunlar Cennetin Çocukları” dersiniz içlerine girdiğinizde, onları yakından gördüğünüzde. Sizin de gözlerinize ışık gelir, düşünceleriniz değişir, kaybettiğiniz bütün ümitleriniz yeniden döner gelir, İslam adına yarına yönelik bütün hesaplarınızı yeniden yapmak durumunda kalırsınız. Salgın öncesi Batman’da katıldığım böyle bir etkinliği, özellikle bir yavrumuzun arkasında kıldığım namazı hiç unutamıyorum.

Biraz daha araştırdığınızda görürsünüz ki bu çocukların bir kaç yaş büyükleri medreselerde üst seviyede İslami eğitim almaktadır.

Diyarbakır, Batman dedim ama Allah’ın izniyle hızlı bir şekilde etraf şehirlere yayılmaktadır. Namazın Çocukları, Cennetin Çocukları ülkenin önemli bir kısmında her geçen gün kendini gösterecektir.

Küfür cephesinin bütün hücumlarının çocuklar üzerine yoğunlaştığı bir dünyada böyle bir çalışma gerçekten çok büyük bir anlam taşımaktadır.

Konu üzerinde birazcık araştırma yaptığımızda göreceğiz ki İblis ve dostlarının çocuklar üzerine yaptığı yatırımlar akıl almaz boyutlardadır.

Cennetin Çocukları, Namazın Çocukları Ümmetin geleceğidir, ülkenin geleceğidir. Hepsini bağrımıza basıyoruz, alınlarından öpüyoruz, emeği geçenlerden Allah razı olsun diyoruz.Bu yazı 338 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI