Bugun...


Prof.Dr. Abdullah Ünalan

facebook-paylas
ARKADAŞLIĞIN ÖNEMİ-1
Tarih: 23-06-2021 12:52:00 Güncelleme: 23-06-2021 12:52:00


Doğal seleksiyon veya mutasyonu biyologlar, ‘Doğada işleyen mekanizma’ şeklinde tanımlar ve yaşanılan ortamdaki şartlara uyum sağlamayan canlıların hayatlarını sürdüremeyeceklerini söylerler.

Ekoloji uzmanları da buna yakın bir tanımda bulunurlar. ‘Bir bölgede bulunan canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için bölge şartlarına uyum sağlamaları’ şeklinde tanımlarlar. Böylece manevî/ahlakî değerleri göz ardı ederek materyalist/fiziksel bir perspektifle canlıları değerlendirir ve ‘hayat bir mücadeledir’ teziyle evreni bir savaş arenasına çevirirler.

İslam ise, ‘Alemlerin Rabbi’ne hamdolsun! O rahman ve rahîmdir’ (1/1-2) ayetinde ifade edilen mikrodan makroya bütün alemlere şefkat ve merhametle ‘Erdem ve iyilikte birbirinizle yardımlaşın’ (5/2) bilinciyle yaklaşmakta, ‘kötülük ve düşmanlıkta yardımlaşmayın’ sırrıyla, sonucunda ağır bedellerin ödeneceğini vurguladığı ‘mücadeleyi reddetmektedir.

Mikro-makro bazında ‘te‘avun/yardımlaşmanın tezahürlerini bütün kâinatta görmek mümkündür.

Sosyal bir varlık olan insanda maddî ve manevî yardımlaşma en üst düzeyde görülmektedir. Kur’ân, yardımlaşma duygusunun zirve noktasını ‘îsâr’ ile ifade etmiştir. İsâr, mü’minlerde genel bir şuurdur ancak ‘arkadaş’lıkta bu şuur daha güçlü bir boyut kazanmaktadır. Asr-ı Saadet’te bu şuur toplumsal olarak maksimum düzeye ulaşmaktadır.

‘Arkadaşlık’ ‘îsâr’a dayalı sosyal hayatın bütün katmanlarını kuşatır. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in çağdaşı olan kadın, erkek, fakir, zengin, hür, köle bütün inananları ‘arkadaşlar/Ashab’ olarak nitelendirmesi bunun ifadesidir. Arkadaşlık çevresi de bir ‘sosyal ortam’dır. Ashab’ın fazilette ve erdemde en üst makama yükselmelerinin ana faktörü, Rasûlullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)arkadaşları olmaları ve verdiği vahiy eğitimi ortamında yetişmeleridir.

O öyle bir ortamdır ki, ‘Bir bedevî adam, kızını sağ olarak defnedecek bir kasavet-i vahşiyanede bulunduğu halde gelip, bir saat sohbet-i Nebeviyeye müşerref olur, daha karıncaya ayağını basamaz derecede bir şefkat-i rahîmaneyi kesbederdi.’

 

Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadîsi arkadaş ortamının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır: ‘Her çocuk İslam fıtratına (yaratılış) uyumlu doğar. Sonra ebeveyni onu Yahudi, Hıristiyan veya Mecusî inancına göre yetiştirir. Hayvanın yavruyu sağlam doğurduğu gibi.’ Râvî Ebu Hureyre, şu ayeti okudu: ‘Sen yüzünü̈ hanîf olarak dine;

Allah’ın insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah’ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur, fakat insanların çoğu bilmezler.

İnsan fiziksel olarak, gözle görülemeyen Covid 19 gibi bir virüsün önünde diz çökecek kadar aciz iken duygu yönünden bütün yaratılmışları aşacak nitelikte eşsiz bir yaratılışa sahiptir.

Bir taraftan, faydalı fiilleriyle ‘yüceler yücesine/a’lây-ıilliyîn’ çıkarken, öbür taraftan, olumsuz eylemleriyle cehennemin dibine/esfel-i sâfilîne düşebilmektedir. Müsbet, menfi insanın sayısız ve karmaşık hissiyatlarından biri ‘arkadaşlık’tır. Bu duygunun sağlıklı olanı kemalâtın zirvesine çıkarır, insanı fedakârlık ve özverinin en üst basamaklarına yükseltirken, sağlıksız ve hastalıklı olanı insanı‘şeytanın arkadaşları’ derekesine düşürür.

Kişi sevdiğiyle beraberdir(hadis-i şerif)

……Devamı gelecek

Prof.Dr.Abdullah ÜnalanBu yazı 284 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI