Bugun...


Prof.Dr. Abdullah Ünalan

facebook-paylas
TALİBAN’I BEKLEYEN ZORLUKLAR
Tarih: 22-08-2021 08:46:00 Güncelleme: 22-08-2021 08:46:00


Dünya medyasının, Taliban’ı kötülemek için Afganistan’da gösterdiği manzaralar kimin eseridir: Taliban’ın mı, ABD’nin mi?
ABD’nin kendisi yeraltı-yerüstü zenginliklerini soymanın bahanesini üretmek için İkiz Kulelerini vuracak, Afganistan’ı işgal ederek 20 yıl boyunca acımasız ve canice Afgan halkını katledecek, kendi ajanlarını yönetime getirerek ülkeyi beraber soyup-soğana çevirecek, kabileler arası fitneyi körükleyecek, halkı bir lokma ekmeğe muhtaç hale getirecek; bu sömürüsüne karşı çıkan Taliban’a çağın en acımasız silahlarıyla saldırarak ülkeyi kaos, anarşi ve kardeş kanı arenasına çevirecek; Taliban’a karşı bataklığa saplanıp hezimete uğrayınca kuyruğunu kısıp defolup gidecek ve 20 yıllık gaddarlığının sonuçlarını Taliban’a yükleyecektir.
Afganistan’a el-Kaide girmiş. 12 000 km uzağındaki ABD’ye ne?
Irak diktatörlükle yönetiliyormuş. Ona ne?
Libya tek adamın tekelindeymiş. Sana ne?
ABD’nin vadettiği ‘demokrasi’ adına girdiği her ülkeyi harabeye, kan gölüne çevirmedi mi?
Girdiği her ülkenin yüz ayrı yerinden yüz ayrı fitne tohumlarıyla ateşine veriyor. Defolmak zorunda kalınca yaktığı ateşleri söndürmeye uğraşan vatanperverleri hedef göstererek ‘Bakın teröristler ülkelerini ateşe veriyorlar’ alçaklığını yapmaktan utanmıyor. Bizler de onlara ve yerli uzantılarının çığlıklarına kanarak ‘katiller’i suçlayacağımıza vatanperverlere karşı cephe alıyoruz.  
Taliban, ABD ve müttefiklerinin Afganistan’da yaktıkları bu ateşi inşallah söndürecektir. İşleri elbette kolay değildir. Zira Taliban dünyanın en ağır sorumluluğunu üstlenmiştir:
1. Şeriat’ı uygulamak iddiasındadır. İslam dünyasının bile Şeriat’ı kabul etmediği bir ortamda Şeriat’ı hayata hâkim kılmak çok ağır bir sorumluluğu üstlenmektir.
2. Yöneticileri birer ilim adamı olsalar ve savaş stratejisine sahip olsalar da siyasî tecrübeye yeterince sahip olmayabilirler. Keskin çizgilerle ayrılan kabilelerden oluşan bir ülkenin birlik ve bütünlüğünü sağlamak kolay olmayacaktır. 
3. Taliban da Batı da İslam ülkelerinin yöneticileri de biz de biliyoruz ki, Taliban’ın başarılı olması halinde dünyanın mevcut zalim sistemleri temelden sarsılacak ve İslam adaletine (Şeriat) dayalı yeni bir dünya düzeni kurulacaktır. Taliban, bunu hazmedemeyenlere direnmek zorundadır.
4. Afganistan, dünyanın en zengin yeraltı-yerüstü kaynaklarına sahip olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Önce Rusya, sonra ABD’nin Afganistan’ı işgal etme gayeleri, bir yandan bu zenginlikleri soymak, diğer yandan Afgan halkını kendilerine mahkûm etmekti. Başardılar. Taliban, kısa sürede bu zenginlikleri değerlendirmek ve Afgan halkının bu kara talihini değiştirmek zorundadır. 
5. Rusya ve ABD, arkasından her kesimden binlerce hain bırakmıştır. Bu hainler temizlenmedikçe Taliban’ın başarı şansı zayıftır. Kimsenin kınamasına bakmadan bu hainler tesbit ve bertaraf edilmelidir.
6. Samimi olarak yönetimde Taliban’a yardım edecek bir İslam ülkesi yok ise de samimi her alan ve branşta yardım edecek ilim adamı ve uzmanın olacağından şüphe yoktur. Taliban bu samimi uzman ve ilim adamlarını tesbit edip ülkeye davet etmelidir. 
7. Her ne pahasına olursa olsun Taliban Şeriat ilkelerinden taviz vermemelidir. Bir yerde taviz vermesi beraberinde tavizleri getirecektir.
7. Her alanda Allah’ın dini ve bu dinin sistematize edilmiş şekli olan Şariat ona yeterlidir. Şeriat yönetimiyle pek çok İslam ülkesi asırlarca dünyaya hükmetmiştir. Bir daha hükmetmeye hakimdir.
Dualarımız onlarladır. Allah yardımcıları olsun ve onları muvaffak eylesin.Bu yazı 103 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI