Bugun...


Prof.Dr.Cahit Kurbanolğu

facebook-paylas
YUNUS EMRE
Tarih: 08-07-2021 05:37:00 Güncelleme: 08-07-2021 05:37:00


Yunus Emre (1238-1328)

İslâm Bilim Adamlarını anlatırken Yunus Emre’yi de bu neşriyat arasına almama Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak vesile olmuştur. Sonra da gördüm ki muhteşem bir divan sahibi bir zatın sosyal bilimler bilim insanları arasında yer almaması bir eksikliktir. Elbette ki bu neşriyat derleme ve çeşitli kaynaklardan  özetleyerek aktardığım bir çalışmadır. Hiç olmazsa bu vesile ile bilim insanlarımızı hatırlamış oluyoruz.
Bir de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey’in bu yılı “Türk Dili ve Yunus Emre Yılı” ilan etmesi yayın akışı sırasının değişmesine sebep olmuştur.
 
Yûnus Emre’nin 638 (1240-41) yılında doğduğu, seksen iki yıl yaşadığı ve 720’de (1320) vefat ettiği kaynaklarda yer almaktadır. 
Sivrihisar’ın Sarıköy’ünde doğduğu, tren yolu inşaatı vesilesi ile mezarının da bu köye yakın bir mevkide bulunduğu kaydedilmektedir. Ancak Karaman, Yeşildere’de dedesi İsmail Hacı Efendi ile beraber kabirleri de mevcuttur.
Anadolu’da Yûnus’un mezarının bulunduğu söylenen yerler arasında Eskişehir Sarıköy (şimdi Yûnusemre köyü), Aksaray Ortaköy, Bursa, Manisa Kula Emresultan köyü, Erzurum Dutçu (Düzcü) köyü, Isparta Keçiborlu, Afyon Sandıklı, Ankara Nallıhan Emremsultan köyü, Ünye ve Sivas yer almaktadır. Bunların yanında Azerbaycan’ın Gâh bölgesinde de bir makamı mevcuttur
Anadolu’da  Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmaya ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde büyük-küçük Türk Beylikleri’nin kurulmaya başladığı 13. yüzyıl ortalarından 14. yüzyılın ilk çeyreğine kadar Orta Anadolu havzasında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer alan Sarıköy’de yetişmiş, Ankara’nın Nallıhan ilçesindeki Taptuk Emre Dergâhında yaşamıştır.
Türk tasavvuf edebiyatı sahasında kendine has bir tarzın kurucusu olan Yunus Emre,  Ahmet Yesevî ile başlayan tekke şiiri geleneğini, kendine muhsus müstesna bir üslup ve söyleyişle Anadolu'da yeniden ortaya koymuştur. Yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkileyen Yunus Emre, tasavvufla beslenen neşriyatında insanların tevhid inancını ve Allah'la olan bağlarını işlemiştir. 

Prof. Dr. Cahit KurbanoğluBu yazı 102 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI