Bugun...


Prof.Dr.İsmet Emre

facebook-paylas
Turnusol Kağıdı
Tarih: 05-05-2021 21:39:00 Güncelleme: 05-05-2021 21:39:00


İnsan fıtratı gibi, değerler de değişkenlik göstermez. Doğru her zaman doğru, yanlış her zaman yanlıştır. Ne zaman yapılırsa yapılsın, kim yaparsa yapsın. Kötülük kimden gelirse kötülüktür, iyiliği kim yaparsa adı iyilik olur. İyiliğin de doğruluğun da kötülüğün ve yanlışlığın da adresi yoktur, coğrafyası yoktur. O adres olsa olsa hayat, o coğrafya olsa olsa yürektir. Zamana, konjonktüre, bağlama, kişiye göre değişkenlik gösteren değerler çürük değerlerdir. Doğrusu şu ki, istikamet sahibi hiçbir şey değişkenlikten etkilenmez. Evrensel değerler de istikamete dahil olduğuna göre değişkenlik göstermemesi umulur.

Birkaç gün önce Gaziantep’te yaşanan cami müdahalesi, esnasında ve sonrasında yaşananlar bir turnusol kağıdı işlevi görüyor. Sebebi ne olursa olsun. İster bir kurgu eseri yaşansın isterse hayatın akışının doğal gereği olarak öylesine, öncesinde yaşadığımız ve sonrasında da yaşayacaklarımızdan bir cüz olarak ortaya çıkmış olsun. Bu meseleyi siyasal arenaya çekmek için birileri kullanılmış veya değil. Oraya, itikaf için gittiğini söyleyenler kalpten inanarak yahut birilerinin maşası kabilinden gitsinler, bu olsa olsa meselenin ayrıntıya ait kısmıdır. Ya gidenlerin içinden biri, bir Allah kulu sadece inanarak ve hiçbir komplonun eseri biçiminde değil de sırf Allah rızası için gitti ise? Bizde iman ölçer olmadığına ve hüküm zahire bakılarak verildiğine göre neyi konuşuyoruz ki?.. Kurunun yanında yaşı yakmak bize, insan olana yakışır mı? O olaya şahitlik edenlerin iç dünyasında, daha karşılaşır karşılaşmaz nasıl bir duygusallık oluştu? Yürekler burkuldu mu, burkulmadı? Canlar acıdı mı acımadı mı? Sadece kendi canı acıdığında bağırmak insana özgü değildir. Asıl bağırılacak yer ve erdemin sınırlarının başladığı yer, başkalarının canı acıdığında kendi canın acımışçasına bağırmak değil midir?

Meselenin bir başka boyutu daha var elbette. İmajlar, göstergeler dünyasında yaşıyoruz ve bazen algı, gerçeğin önüne geçiyor. Hatta diyebiliriz ki dijital dünyada resim gerçeğin, görüntü hakikatin, biçim özün temsilcisi addediliyor ve çoğu zaman incir çekirdeğini doldurmayacak bir hadise dünya çapında bir olaya dönüştürülebiliyor? Şimdi, tam da bu noktada soralım: Aynı olay sol görüşlü bir iktidar zamanında yaşansa, polise talimat verilse ve caminin içine girilerek oradaki insanlara biber gazı sıkılsa ne hissederdik? Yine böyle, şimdi olduğu gibi suskun mu geçirirdik yoksa elimizden geldiği kadar bu olaya tepki gösterir, gücümüz nispetinde aksülamelde mi bulunurduk? Ölçü budur. İnanmanın, iyi insan olmanın, erdemli birey olmanın değil, insan olmanın ölçüsü budur. Yanlışı biz veya burnumuzun dibindekiler yapınca da başkaları yaptığında olduğu gibi aynı tepkiyi gösterebiliyor muyuz, yoksa bizimkiler yanlış yaptığında yüreğimiz ve zihnimiz telif mekanizmalarını mı çalıştırıyor? Bizim yanlışımız başkalarının yanlışından ak pak mı görünüyor? İşte size turnusol, işte size ölçü, işte size ayna…

Tarafsız, bütün bağlamlarından koparılarak bakılınca olay oldukça dramatik görünüyor. Ramazan ayında, itikaf niyetiyle bazı insanlar bir camiyeibadet etmeye gidiyor. Kolluk güçleri bunu hesaplı kitaplı bir eylem olarak yorumlayıp olaya, hem de caminin içinde hem de biçimsizce müdahale ediyor. Bu vakitten sonra, yarın başka bir iktidar geldiğinde, aynı eylemi mütedeyyin insanlara yapsa ve birileri de bunun haksızlık, hukuksuzluk, insanlık dışı bir müdahale olduğunu söylese, biz söylesek, karşısındakiler de eylemin devlete karşı planlanmış bir hareket olduğu cevabını verse ne diyeceğiz?

Bugünün yarını da var. Allah göstermesin ama o gün gelmeden, şimdiden, daha şimdiden cevaplarımızı hazırlasak iyi olur. Zaten başımıza ne geldiyse ya soru sormamaktan veya muhtemel sorulara cevap hazırlamamaktan geldi.

Prof. Dr. İsmet Emre

 Bu yazı 227 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI