Bugun...


Prof.Dr.Naki Erdemir

facebook-paylas
BU GÜNÜN İÇİMDEKİ HALİ
Tarih: 10-10-2021 21:22:00 Güncelleme: 10-10-2021 21:22:00


Yaşam tezatlarla doludur. Dünya zerre kadar diğer verilmeyecek kadar boş ve anlamsızdır. Ne kadar yaşarsan yaşa, ne kadar mal varlığın olursa olsun, gözün yumulunca herşey anlamsız ve boştur. Herşeyi bırakıp gidiyorsun, zerre miktarı somut bir şey götüremiyorsunuz, sahip olduğun varlığın bir faydası da olmuyor. Bazen başına bela bile oluyor.

Dünyaya değer vermeyince ve dünyayı imar etmeyince dünyanız zindan, hayatınız çekilmez hal alıyor, sıkıntı meşakkat eksik olmuyor. Toplumda her hangi bir varlığınız ve itibarınız da olmuyor. 
Bu nedenle iki dünyayı dengeli tutmak, hayatı anlamlı, huzurlu yaşamak, iki dünyayı bir birine bağlamak gerekiyor. Kısaca bu dünyanın varlığı diğer dünyayı zorunlu kılıyor. Hayat ancak bu şekilde anlam kazanıyor. Hayatın iman ve cihattan (mücadeleden) ibaret olduğunu bir kez daha anlıyorum. Her gün genç, orta yaşlı ve olgun insanların öldüğünü görünce ruhumu bir türlü huzura erdiremiyorum. Aklım farklı, nefsim farklı, gönlüm farklı ve imanım farklı telden çalıyor. Aklımla imanımı birleştirince biraz içimdeki ben, benle anlaşıyor. Aksi halde içimde kor ateşim bir alev oluyor, içimde sızılarım eksik olmuyor. Bu sızılara bir anlamda veremiyorum ve ruhum kemiriliyor. Dünya boşken, ömür sınırlı ve hesaba çekilecek iken bu insanların hırsını, kinini, egoistliğini, çıkarcılığını anlamakta güçlük çekiyorum. Bu olanlardan insanların neden ders almadıkları beni düşündürüyor. 
Hele meşru özgürlüğüme keyfi paranga vuranlardan tiksiniyorum. Laftan, boş konuşmaktan bıkmışım, usanmışım icraat istiyorum. Bu şekilde boş konuşanlara boş boğaz ve lafazan diye bakıyorum. Onları kırmamaya çalışıyorum, arımdan, karekterimden Allah'a havale ediyorum. 
Ne olursan ol boşsun hayat!
Selamlarımla...
N. E.Bu yazı 198 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI