Bugun...


Prof.Dr.Naki Erdemir

facebook-paylas
DOLAR MI? OSMANLI LİRASI MI?
Tarih: 22-03-2021 17:40:00 Güncelleme: 22-03-2021 17:40:00


Önce Türkiye'de üretimi yapılabilen hiç bir ürün dışarıdan gelmemesi gerekir. Bunlarla ilgili gümrük vergisi aşırı yüksek olması lazım. Böylece bu alanlarda yerli sanayi kalkınmalı ve üretim artmalıdır.

Dışarıdan almak zorunda olduğumuz teknolojik ve medikalle ilgili ürünleri ancak ithal yapmalıyız. Bunu da üretimini yapana kadar. Bu şekilde borca dayalı ve faiz ekonomisinin önüne geçmek mümkündür. 

Diğer taraftan komşu ülkeler ve D8 ülkeleri ile alışverişimizi Osmanlı Lirasıyla ve takasla yapmak için karar almalıyız ve kanun çıkarmalıyız. Tabi bu iş de bedel ister, çok gizli ve hızlı yapılmalıdır (23 Ekim 1923 tarihine kadar kullanılan Osmanlı Lirası 1Lira=3.7 dolar= 18.45 Markt= 17 İsviçre Frangı idi).  
Ülkenin kalkınmasını dışa bağlı, borca dayalı değil içe bağlı, üretime dayalı yapmalıyız. Bu nedenle de üretime ve zorunlu yapılması gereken hizmetlere öncelik verilmelidir. Bu şekilde işsizlik oranı  zamanla düşmeye başlar. Ülkemizin kalkınmasını dışa bağımlı değil içe bağımlı olarak yapmamız, hızlı kalkınmayı sağlar. Karnı açıkanlara her açıktığında balık vermenin yerine balık tutmayı öğretmiş olursunuz. Fakat bu kez size ihtiyacı kalmaz. Bazılarının amacı, halka ölümü gösterip hastalığa razı etmek istemeleri dir.

Diğer taraftan dolarla dışarıdan araç gereç satın alarak hizmet vermenin yerine; araç gereci üretip hizmeti öyle vermeliyiz. Örneğin yol, köprü, santral vs. yapılacaksa, iş makinalarını araç-gereçleri dışardan satın alıyoruz sonra bu hizmetleri veriyoruz. Bunun karşılığında müthiş dolarlar ödüyoruz, dolar sıkıntısı oluşuyor. Önce bu araş-gereçleri ve malzemeyi kendimiz imalat edmeliyiz. Sonra bunlarla yol, köprü vs. mizi yapmalıyız. Bunları dışa bağımlı olmadan, dolar da ödemeden yaparız. Dolara fazla ihtiyaç da kalmaz dolayısıyla paramız dolar karşısında değer kaybetmez. Bu şekilde ülkenin dolar sıkıntısı da olmaz

Diğer bir husus memurlar maaşlarını gram altın üzerinden almaları gerekir. Memurların artan veya bankada duran parası gram altın üzerinden bankada durursa daha iyi olur, değer kazanır. Bu şekilde insanlar ABD'nin dolarına değil, Türkiye'nin altınna yönelmiş olur. Gerçi rantiyecilerin işine gelmez, o ayı bir konudur.

Memurların maaş ve kredi kartlarında gram ve miligram altın bulunursa bu şekilde alışveriş yapıldığında böylece paramızın değer kaybetmesi önlenmiş olur. Merkez bankasının da dolar stokları korunur, sıkıntısı da olmaz. (İlgililere genişçe açıklayabiliriz)
Prof. Dr. Naki ERDEMİRBu yazı 396 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI