Bugun...


Prof.Dr.Naki Erdemir

facebook-paylas
HUZURUNUZU KAÇIRMALIYIM
Tarih: 14-10-2021 13:43:00 Güncelleme: 14-10-2021 13:43:00


Öğretmen Adayı Seçim Kriteri
Makale şeklinde parça parça yazmış olduğum yazılar; Hak ve Kardeşlik Hareketinin ülkemizi her yönüyle ayağa kaldıracak ve süper güç olmasını sağlayacak programın parçalarıdır. Bu makalemizde öğretmen olacak adaylarda olması gereken özellikleri ve eğitimin bir kesitini kısaca ele aldım.  
Her ile yatılı olarak “Öğretmen Adayı Lisesi” açılmalıdır. Ders programı buna göre tanzim edilmelidir. Bu liselerde öğrenciye, öğretmenliğe hazırlık tutum ve davranışları kazandırılmalıdır. Netice olarak, Eğitim Fakültesinden mezun olunca; öğretmenin kişiliğinin “inanç” boyutunda ulaştığı sonuçlar, öğretmenin kişiliğinin “bilgi” boyutunda ulaştığı sonuçlar, öğretmenin kişiliğinin “beceri” boyutunda ulaştığı sonuçlar, öğretmenin kişiliğinin “değer” boyutunda ulaştığı sonuçlar gözle görülebilir ve kazanılmış olması gerekir. 
Ayrıca öğrencilerin lise yıllarında başka illerde yatılı olarak öğrenim görmeleri sağlanmalıdır. Ebeveynlere tek tipcilik dayatmasından vaz geçilerek; eğitim ve öğretimin her düzeyinde karma olmayan alternatif eğitim kurumları açılarak sunulmalıdır. 
Öğretmen Adayı Lisesinde öğrenim görenler en az üç dilde eğitim almaları gerekir. İyi düzeyde Arapça, Farsça/Kürtçe, Türkçe ve temel matematik bilgisine sahip olmaları lazımdır.   
Kendi kültür ve medeniyetini temel alarak belirlenen kitaplardan belirli düzeyde kitap okumaları ve kendilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekir. Öğretmen adayının herhangi bir fiziksel özrü, kronik veya bulaşıcı hastalığı ile öğretmenlik vazifesini yerine getirmeye mani olacak engelinin bulunmaması lazımdır. 
Öğretmen adayının adam yaralama veya öldürme olayından dolayı hüküm giymemiş, herhangi bir ahlâksızlığa adı karışmamış olması önemlidir. Dolayısıyla adli sicilinin temiz ve güzel ahlâk sahibi olduğunun bilinmesi, bunun da belgesinin ibraz edilmesi, yazılı ve sözlü bir şekilde yapılacak sınavlardan başarılı olması gerekir. Aynı özellikler liselerde ve eğitim fakültelerinde görev yapacak tüm görevlilerden de istenmelidir. 
Öğretmen adayının sınıf içinde en etkili ve en uygun öğretimi sağlayacak şekilde sağlıklı olması gerekir. Yeni nesilleri yetiştirmesi ve yetiştirdiği bireylere rol-model olması bakımından bunlar oldukça önemli ve gerekli bir şarttır.
LGBT ve versiyonları asla öğretmen yapılmamalıdır. Özel okullar yoğun şekilde denetlenmeli, özel okulların öğretmen kadrosunun dörtte birini milli eğitim atamalı, eğitim fakültesinden mezun olanlar veya öğretmenlik formasyonu alanlar eğitim kurumlarında çalıştırılmalıdır. Özel öğretim kurumları öğrencileri, iktisadi kaynak görerek nefse hoş gelen programlarla ahlak dışılığa yönlendirme, devletin aleyhine yazılı veya sözlü faaliyette bulunma, gibi durumlar olmamalıdır. 
Eğitim fakültesinden mezun olanlar devletin gönderdiği yerde çalışması zorunludur. Çalışmadığı takdirde eğitim süresinde devlet tarafından yapılan harcamanın tamamı tazmin edilmelidir. Öğretmenler görev yaptıkları yerleşim yerinde ikamet ederek halka tarımda, hayvancılıkta ve enerji üretiminde vs. konularında yol göstermede örnek olmalıdır. Öğretmenlerin hizmet öncesi eğitimleri de buna göre programlanmalıdır. Eğitim fakülteleri bölgesel olacak, fazla olan fakülteler birleştirilmeye gidilmelidir. Öğretmen adayları her ortamda görev yapabilecekler, atandığı ortamın hayat şartlarında kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilecekler, bulundukları yerlerin, köylerin kalkınmasında halka öncülük edecekler ve stajlarını buna göre yapmaları gerekir. 
Her yıl Eğitim Fakültesinden mezun olanların sayısı, yapılacak öğretmen atamasının sayısından dörtte bir fazla olmalıdır. Böylece iş garantisi yüzde yetmiş beş olacaktır. Öğretmen Adayı Lisesinden Eğitim Fakültesinde öğrenimini devam ettiren öğretmen adayı öğrenim sürecinde disiplinsizlik, ahlak dışı tutum ve davranış yaptığında ilişki kesilerek yapılan harcama tazmine gidilmelidir. 
Beyin göçü durdurulmalıdır. Üstün yetenekli, dahi öğrenciler için süper eğitim kampüsleri açmalıyız. Özellikle tüm stratejik mesleklere, savunma teknolojilerine, yapay zeka, bilişim, yazılım, robotik sistemler, uzay havacılık, haberleşme, GSM teknolojilerine, bulut sistemler, siber güvenlik vb. teknolojilere, tüm mühendislik mesleklerine, sosyal bilimlere, tıp bilimlerine, tıp araştırmalarına yatırım yapılmalı. Teknoloji üretimine lise düzeyinden başlanılmalıdır. Ekolojik hassasiyet gözetilerek yenilenebilir temiz enerjiye yatırım yapılmalı. Dünya ancak böyle imar edilebilir. 
Önce eğitim, milli olması gerekir. “Eğitimin milli olmasını istiyorsak öncelikle 1949 da imzalanan “Fulbiright Sözleşmesini” yürürlükten kaldırarak işe başlamalıyız. Kendimize dönelim diyorsak, ruh cephesinde kendimizin olan ne var ise, onları araştıralım, kendi milli tarihimizin, maneviyatımızın ışığında yeni eğitim sistemini oluşturalım. Bir buçuk asırdan beri mekteplerimizde sunulan her şey, program, kitap, metot, hepsi Batının aktarma ürünüdür. Milli hüviyetimizi gösteren bir mektep binamız bile yoktur. Milli benliğimiz kültürün bu mabedinde henüz şahsiyetini kazanamamıştır”.
Prof. Dr. Naki ERDEMİR
HAKK-DER Gnl. Bşk.Bu yazı 455 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI