Bugun...


Zekeriya İyilik

facebook-paylas
SEYYAR JANDARMA
Tarih: 19-09-2021 22:20:00 Güncelleme: 19-09-2021 22:20:00


Seyyar jandarma alayı ve komutanı binbaşı Cemil beg ile ilgili bir hatıra babam Abdürrezzak İYLEK ( İYİLİK ) anlattı. Lice de bir köye girdik, komutan askerlere at in dedi. Herkes komutanın emri ile 200 metre ileride silah çattı ve komutan asker köye yanaşmayacak talimatını verdi. Hepimiz oturduk kumanyalarımızı yemeye başladık.
- Binbaşı Cemilözel hizmetinde olan Çavuş, Onbaşı, on beş kadar asker vardı. Onlar askerle pek konuşmazlardı. Bunlardan bir tanesi vardı Askere hakaretlere varan davranışlarda bulunduğu için hiç sevilmezdi. Fakat ben Arapça ve Kürtçe bildiğim için beni yanlarında taşıyorlardı Çavuştum.
- Köye girdikten bir saat sonra bana köylüye söyle bin başı Cemil beg sizinle konuşacak. Hepsi şu karşıdaki tahta camiye dolsunlar. Gittik köylülere söyledik köyde kim varsa çoluk çocuk, kadın, erkek hepsi gelip camiye doldular, bizi oradan uzaklaştırdı askerler köylüden ekmek, soğan, peynir falan almışlardı. Herkesi uzaklaştırdı kendi adamlarına caminin etrafına çalı çırpı ağaç yığdırdı, yanındaki 15 kadar olan özel adamları silahlarını doldurup caminin karşısına geçtiler.
- Bin başı emir verdi ve otları tutuşturdular tahta caminin içinde insanlar köylüler içeride canlı canlı yandılar.
- Askerler olarak şaşırmıştık kimse ağzını açıp bir şey söyleyemezdi ve gözümüzün önünde bütün köylü yakıldı. Tarladan gelen 8 – 9 yaşlarında iki çocuk feryatlarla koştular şaşkınlıktan ateşin içine girdiler Ana, Ana diye.
- Yola çıktık hepimiz ağlıyorduk ama kimse konuşamıyordu ağzını açanı bin başının vuracağını çok iyi biliyorduk.
- Yola çıktık atlara bindik bu arada arkadan ağlayan bir çocuk sesi geldi bin başı atını durdurdu bu ses nedir dedi. Arkaya gitti sesin geldiği yere bir askerin kaputunun altında 2 yaşlarında bir çocuk ağlıyordu. Bin başı nedir lan bu dedi, asker komutanım çocuğum olmuyor bunu kendime aldım dedi. Bin başı indir lan onu yere dedi, asker çocuğu yere koydu. Bin başı attan indi süngü ile çocuğun karnını deşti. Yılanın çocuğu yılan olur ulan dedi ve tekrar yola koyulduk.
Babama sordum sence bu bin başı Cemil beg kimdi. Oğlum adam fazla konuşmazdı ama etrafındakiler on beş kadar asker bana kalırsa Ermeni olabilirlerdi. İçlerinden bir tanesini kimse sevmiyordu, asker bir gün tavşan vurmuştu tavşanı koğuşa getirdiler herkes uyuyordu tavşanı o çavuşun başının üstüne bağladılar. İçerisi sıcaktı bir müddet sonra tavşan çözülünce vurulduğu yerden kan damlamaya başladı. Kan damlası o çavuşun yüzüne gelince çavuş kızgınlıkla yerinden fırladı tavşanı tuttu ve yere attı dışarıda kar kış kıyamet dışarda koğuştan çıktı gitti. Çok kızmıştı ana avrat küfrederek gitti. Bir daha gelmedi aramıza.
Dili kırıktı Türkçeyi zor konuşuyordu o gün onun Ermeni olduğunu anlamıştım yine de Allah bilir. Koğuştan çıkınca çocuklar Aleviler tavşandan hoşlanmaz dediler. Alevi veya Ermeni bir daha da asker o adamı görmedi gitti gelmedi.
İçimizde bir araya geldiklerinde Ermenice konuşanları gördüm bu birkaç defa oldu katiyen bizimle konuşmuyorlardı.
Aradan şu kadar zaman geçti yakılarak öldürülmüş o şehit Müslümanlar için bu yazıyı kaleme aldım.
Allah zalimlere fırsat vermesin. Birde unutmadan Ermeni soykırımı var diyen namussuzlara sormak lazım.
 
​​​​​​​​​Zekeriyya İYİLİKBu yazı 217 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI